صنایع

حمل

مواد معدنی

حمل مواد معدنی به دلیل ارزش اقتصادی و ماهیت این مواد و نیز کاربردی که در صنایع مختلف دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. از سویی تنوع این مواد و ترکیبات شیمیایی آنها، سهم زیادی در تامین نیاز کارخانجات مختلف داشته و از این نظر نیز اهمیت دارد. تنوع شیوه های قابل انجام برای حمل این مواد، لزوم بررسی این روش ها از جهات اقتصادی، ایمنی حمل بار و سرعت و سهولت آن را ایجاب می کند. با ما در مطالعه این مطلب همراه شوید تا ضمن بررسی این موضوع، درباره شرکت بین المللی حمل و نقل لیان ویسمن نیز با هم گفتگو کنیم.

نکاتی درباره حمل مواد معدنی

مواد معدنی به دلیل ماهیت و ارزش بالایی که دارند، نیازمند حمل و نقل ایمن و مطمئن هستند. عوامل مختلفی که می توانند در انتخاب روش حمل مواد معدنی تاثیر گذار باشند از جنس و نوع این مواد تا ویژگی های شیمیایی و مراقبت های لازم از یک سو و فاصله محموله از مبدا تا مقصد و نوع وسیله حمل و روش انجام آن را شامل می شود.

همچنین در این پروسه باید نکات ایمنی خاصی رعایت شود تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری شود. به جرات می توان گفت نخستین گام ایمن سازی در پروژه های جابجایی مواد معدنی، آشنایی با خواص این مواد جهت پیشگیری از بروز حوادث در این فرایند برای افرادی است که با این مواد سر و کار دارند. برخی از این مواد نیاز به مراقبت هایی در زمینه دما و رطوبت محیط داشته و برخی در معرض تابش پرتوهای خورشید از خود واکنش شیمیایی نشان می دهند. مثال های بسیار دیگری نیز از این نوع خواص در این مواد وجود دارد. مواردی که باید هنگام استخراج و جابجایی آنها در نظر گرفته شود.

استفاده از لباس و تجهیزات ایمنی برای افراد و به کارگیری تجهیزات تخصصی مورد نیاز در زمان نقل و انتقال مواد معدنی، بخش مهم و غیر قابل حذف از این عملیات است.

حمل مواد معدنی
حمل مواد معدنی

اهمیت بیمه در حمل مواد معدنی

بیمه حمل و نقل مواد معدنی، به منظور جبران خسارات احتمالی ناشی از حوادث حمل و نقل، مانند تصادف، آتش ‌سوزی، غرق ‌شدن و سرقت، ضروری است.

بیمه ‌نامه حمل و نقل مواد معدنی، باید با توجه به نوع ماده معدنی وزن و حجم محموله و شرایط حمل و نقل، تهیه شود. امروزه شرکت های معتبر و به نام متصدی حمل و جابجایی مواد معدنی، تعهد به اجرای صحیح بیمه برای این نوع محموله ها را به بخشی از آیین نامه خود تبدیل کرده و آن را به طور کامل اجرا می کنند. تنوع روش ها و مسیر های جابجایی این محموله ها نیز نیاز به اجرای کامل و صحیح بیمه، برای حفظ ایمنی حمل و پیشگیری از بروز خسارات مالی در این مورد را بیش از پیش به مالکان این مواد و مجریان پروژه حمل را گوشزد می کند.

روش های متداول حمل مواد معدنی

روش های مختلفی برای حمل و جابجایی مواد معدنی از مبدا تا مقصد وجود دارد. در بسیاری موارد نیاز به ترکیبی از این روش ها وجود دارد که شرکت های مجری طرح آن را به کار می برند. برای مثال از کامیون برای حمل این مواد از معدن تا اسکله باربری استفاده شده و بقیه مسیر با کشتی طی می شود. همچنین در مسیر های کوتاه و داخلی، ممکن است کامیون یا تریلی و در بخش نهایی از ناوگان ریلی در قالب راه آهن برای این کار استفاده شود. اما روش های کلی این کار به ۳ بخش هوایی، دریایی و زمینی تقسیم می شوند.

حمل هوایی:

این شیوه باربری در مورد چنین موادی، سریع‌ترین روش حمل آنها است، اما هزینه آن نیز بالا است. به همین دلیل استفاده کاربردی چندانی از آن نمی شود. مگر در مواردی که محموله سبک و کم حجم بوده و در عین حال از ارزش بالایی برخوردار باشد. همچنین در مورد مواد معدنی کمیاب که نیاز به حمل فوری و اضطراری دارند، از روش حمل با ناوگان ترابری هوایی استفاده می شود.

حمل دریایی:

حمل دریایی مواد معدنی، روشی مقرون‌به‌صرفه، اما زمان‌بر است.کلیه مراحل کار از انبارداری و بارگیری کالا در کشتی تا ترخیص در مقصد و نیز بیمه مواد حین پروژه، در این روش مستلزم به کار گیری نیروی کارآمد و فعال بوده و به صرف هزینه و زمان نیاز دارد. تشریفات گمرکی و سایر مراحل کار نیز باید در این پروسه منظور شود. به همین دلیل و با توجه به پیچیدگی این مراحل، حمل دریایی مواد معدنی اغلب توسط شرکت های مجری نظیر لیان ویسمن که در این زمینه از تخصص بالایی برخوردارند صورت می گیرد.

حمل زمینی:

حمل زمینی مواد معدنی، روشی انعطاف‌پذیر است و می ‌توان از آن برای حمل محموله‌ های کوچک و بزرگ استفاده کرد. همانطور که بیان شد، کامیون ها اغلب نخستین مرحله از حمل مواد معدنی را از معدن تا ابتدای مسیر حرکت به سوی مقصد نهایی را بر عهده دارند. پس از این مرحله نیز بسته به حجم و سنگینی بار و نیز با توجه به مسافتی که این مواد باید تا مقصد نهایی طی کنند، انتخاب وسیله نقلیه برای این پروژه متفاوت خواهد بود. کامیون های سنگین، خطوط حمل و نقل ریلی و تریلی های ویژه حمل مواد معدنی از اصلی ترین تجهیزات حمل زمینی این مواد به شمار می آیند.

بیشتر بخوانید: حمل بار هوایی از چین

براورد نرخ و هزینه حمل مواد معدنی

نرخ و هزینه حمل مواد معدنی، با توجه به عواملی مانند نوع  وزن و حجم محموله ماده معدنی، مسافت مورد نظر و شرایط آب و هوایی تعیین می‌شود. فاکتورهای دیگری نظیر میزان حساسیت این مواد و خطراتی که می تواند حمل آنها به دنبال داشته باشد نیز بخشی از پروسه قیمت گذاری حمل ماده معدنی را تشکیل می دهند.

برای براورد نرخ و هزینه حمل مواد معدنی، می ‌توان از خدمات شرکت ‌های حمل و نقل بین المللی کمک گرفت. شرکت لیان ویسمن با تجربه و توان بالایی که در امور حمل و نقل بین المللی دارد، به خوبی در این زمینه فعال است.

حمل مواد معدنی

خدمات شرکت لیان ویسمن برای حمل مواد معدنی

خدمات شرکت لیان ویسمن برای حمل مواد معدنی در بخش های زیر اجرا می شود:

  • حمل هوایی: این مجموعه با همکاری با شرکت ‌های هواپیمایی معتبر خدمات حمل هوایی مربوط به مواد معدنی را به صورت دربستی و یا اشتراکی ارائه می ‌دهد. همچنین ارسال اکسپرس و فوری و ادغام محموله ها به همراه ارایه برنامه پرواز ها به عنوان بخشی از برنامه هوایی ارسال مواد معدنی در این شرکت اجرا می شود.
  • حمل دریایی: این شرکت، با بهره‌گیری از ناوگان کشتیرانی خود و یا همکاری با شرکت ‌های کشتیرانی معتبر بین المللی، خدمات حمل و جابجایی مواد معدنی را از طریق دریایی مواد معدنی را ارائه می‌ دهد.
  • حمل زمینی مواد معدنی در لیان ویسمن: این شرکت بین المللی حمل و نقل مواد معدنی را از طریق ناوگان حمل ریلی، کامیون و تریلی در سطح داخلی و بین المللی به انجام می رساند.
  • بسته ‌بندی: این شرکت، با استفاده از تجهیزات و مواد بسته‌بندی مناسب، محموله ‌های مواد معدنی را به گونه‌ای بسته ‌بندی می‌ کند که در طول فرآیند حمل و نقل، از آسیب دیدن آنها جلوگیری شود.
  • انبارداری: این شرکت، در انبارهای مجهز خود، محموله‌ های مواد معدنی را با امنیت و دقت نگهداری می ‌کند. این مورد تا زمان تحویل مواد ادامه داشته و نقش مهمی در حفظ کیفیت این مواد ایفا می کند.
  • بیمه: این مجموعه در بستر امن و مطمئن تبادلات زمینی خدمات خود را عرضه می کند. با این وجود بیمه این مواد معدنی نیز در برنامه کاری این شرکت قرار داشته و محموله ‌های مواد معدنی در برابر حوادث احتمالی، بیمه می ‌شوند.
  • ترخیص کالا: این شرکت، با همکاری با گمرک ایران، فرآیند ترخیص کالا را برای مشتریان خود تسهیل می ‌کند.

بیشتر بخوانید: حمل لاستیک و مصنوعات

سخن آخر

شرکت لیان ویسمن، با ارائه‌ی خدمات متنوع و باکیفیت، یکی از گزینه‌های مناسب برای حمل و نقل مواد معدنی در ایران است. این شرکت، با توجه به نیازهای مشتریان خود، خدمات خود را به صورت انعطاف‌پذیر ارائه می‌دهد و همواره تلاش می ‌کند تا بهترین خدمات را با کمترین هزینه به مشتریان خود ارائه دهد.

از ویژگی ‌های این خدمات می توان به مواردی از قبیل کیفیت بالای خدمات حمل و نقل، قیمت مناسب، سرعت بالا و امنیت مراحل حمل کالا اشاره کرد.

شما نیز می توانید کلیه این خدمات را در قالب برنامه های داخلی و بین المللی این مجموعه با بالا ترین کیفیت دریافت نموده و در زمان و هزینه خود بابت این نقل و انتقالات صرفه جویی نمایید.

سؤالات متداول

ایمنی حمل مواد معدنی، به عوامل مختلفی مانند نوع ماده معدنی وزن و حجم محموله، مسافت حمل و نقل و شرایط آب و هوایی بستگی دارد. به طور کلی، حمل دریایی مواد معدنی، کم‌ خطرترین روش برای انجام این کار است.

پاسخ: هزینه حمل مواد معدنی، اغلب با توجه به عواملی مانند نوع و حجم این مواد وزن آنها، مسافت جابجایی و شرایط آب و هوایی، تعیین می‌ شود. برای محاسبه دقیق هزینه حمل مواد معدنی، می توان از خدمات شرکت‌ های حمل و نقل استفاده کرد.

در زمان جابجایی مواد معدنی، باید نکات ایمنی خاصی رعایت شود تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری شود که شامل موارد زیر است:

  • استفاده از تجهیزات مناسب برای حمل و نقل مواد معدنی
  • رعایت استانداردهای ایمنی حمل و نقل
  • آموزش کارکنان شرکت در زمینه ایمنی و رعایت اصول حمل وجابجایی مواد معدنی
به این مقاله امتیاز دهید.