اینکوترمز CFR

اینکوترمز CFR

«اینکوترمز CFR چیست؟» پرتکرارترین پرسشی است که در زمینه قانون تجارت مطرح می­شود. اگر در زمینه تجارت بین­ المللی فعالیت می­کنید، بی­تردید با این اصطلاح آشنا هستید. اما چنان­چه به تازگی وارد این حوزه شده ­اید برای انجام امور خود در زمینه صادرات و واردات نیاز دارید که با این اصطلاحات و قوانین آن آشنا شوید.

CFR یکی از پرکاربردترین اصطلاحاتی است که در زمینه تجارت بین ­الملل مورد استفاده قرار می­گیرد. CFR قانونی رایج در معاملات و قراردادهای تجاری محسوب می­شود که علاوه بر ذکر قوانین مهم تجارت بین­ الملل، به مهم­ ترین و اصلی­ ترین وظایف خریدار و فروشنده بر اساس قوانین اینکوترمز CFR می­پردازد.

در این مقاله قصد داریم به اینکوترمز CFR و قوانین آن بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها ما را همراهی کنید. 

اینکوترمز CFR مخفف چه کلمه هایی است؟

CFR یکی از قوانین اینکوترمز است که در تجارت بین ­الملل به ویژه تجارت دریایی، بسیار کاربرد دارد. این قوانین سبب می­ شوند تا امور مرتبط با صادرات و واردات کالا، از طرف خریدار و فروشنده به درستی صورت بگیرد.

CFR در واقع مخفف عبارت انگلیسی Cost and Freight است که به عنوان پرکاربردترین اصطلاح رایج در حوزه حمل و نقل دریایی از آن یاد می­شود. اگر بخواهیم تعریف کاملی برای این عبارت در نظر بگیریم، می­توانیم بگوییم CFR، هزینه یا ارزش بار و کرایه حمل آن تا بندر مقصد است.

در این روش، فروشنده، ارسال بار را روی کشتی انجام می­ دهد. در این صورت، وی، نه تنها مسئول حمل بارها تا بندر مورد نظر است، بلکه وظیفه دارد تمامی هزینه ­های ارسال بار تا بندر مقصد را نیز بپردازد.

با توجه به این قوانین، فروشنده، طی قرارداد حمل کالا، تضمین می­کند تمامی هزینه­ها و کرایه­ ها را تا زمان رسیدن به دست خریدار بپردازد.

در این قوانین، تمامی وظایف خریدار و فروشنده به صورت دقیق و جزیی تعیین شده ­اند و هر یک از طرفین معامله باید از آن پیروی کنند.

بیشتر بخوانید: اینکوترمز CIF

نحوه محاسبه قیمت CFR

برای محاسبه قیمت CFR باید سه مورد مهم را مدنظر داشته باشید:

 • ارزش کالا
 • قیمت حمل از انبار یا کارخانه تا عرشه کشتی مانند هزینه­های بندری، هزینه­های گمرکی و THC
 • هزینه­ های حمل و نقل دریایی تا بندر مقصد

حال با به دست آوردن این موارد کافی است مطابق فرمول زیر، هر یک را در جای مناسب قرار دهید:

قیمت CFR= ارزش کالا+ قیمت حمل از انبار یا کارخانه تا عرشه کشتی مانند هزینه­های بندری، هزینه ­های گمرکی و THC+ هزینه­ های حمل و نقل دریایی تا بندر مقصد

بیشتر بخوانید: اینکوترمز FCA

اینکوترمز CFR

وظایف فروشنده در ترم CFR

در قوانین اینکوترمز CFR خریدار و فروشنده، هر یک وظایفی دارند که باید جهت سرعت بخشیدن و راحتی در امر صادرات و واردات آن­ها را به درستی انجام دهند. برخی از مهم­ ترین و اصلی­ ترین وظایف فروشنده در اینکوترمز CFR عبارتند از:

 • فروشنده موظف است کالاهای ارسالی به بندر مبدا مورد نظر را بسته­بندی و بارگیری کند.
 • فروشنده باید هزینه­های حمل و نقل کالا را تعا زمان رسیدن به مقصد مورد نظر بپردازد.
 • بر اساس قوانین اینکوترمز CFR، فروشنده، وظیفه دریافت مجوزهای صادراتی مورد نیاز را از مراجع مورد نظر دارد.
 • فروشنده باید سند تحویل کالا را با هزینه خود تنظیم کند.
 • فروشنده باید تمامی هزینه­های بازرسی کالا را برای صادرات آن پرداخت کند.
 • فروشنده کالا موظف است تمامی هزینه­های حمل کالا از مبدا تا مقصد مورد نظر خریدار را برآورد و به همراه صورت جلسه کشتی برای وی ارسال کند.
 • بر اساس قوانین، فروشنده باید جهت جلوگیری از خسارت­های احتمالی به بارها، نسبت به بیمه کردن آن­ها اقدام کند.
 • فروشنده موظف است تا کالاهای خریداری شده را در زمان معین به مشتری تحویل دهد.
 • فروشنده باید رسید تحویل کالا را به خریدار تحویل دهد تا وی بتواند به راحتی بارها را ترخیص کند.

وظایف خریدار در ترم CFR

بر اساس قوانین اینکوترمز CFR خریدار نیز یک سری وظایف دارد که باید به آن عمل کند. مهم­ترین وظایف خریدار به شرح زیر است:

 • خریدار موظف است تمامی هزینه­ های کالا را مطابق قرارداد فروش پرداخت کند.
 • تمامی ریسک­های خطرات و زیان­های احتمالی مانند خرابی و آسیب بارها بر عهده خریدار خواهد بود.
 • بر اساس این قوانین، خریدار باید برخی از هزینه­های همکاری با فروشنده و تمامی هزینه­ های مرتبط با بار را پس از تحویل محموله، پرداخت نماید.
 • خریدار موظف است برای تحویل به موقع بار، رسید دریافتی را ارائه دهد.
 • در قوانین اینکوترمز CFR خریدار باید زمان و مکان خاصی را جهت دریافت کالا در مقصد، تعیین کند.
 • خریدار وظیفه دار همکاری­های لازم را جهت تشریفات صادرات انجام دهد.

بیشتر بخوانید: THC در حمل دریایی چیست؟ 

نکات مهم درباره مفهوم CFR

 • هنگامی که قرار است بارها برای حمل و نقل به دو یا چند روش ارسال شوند، استفاده از روش CFR نمی ­تواند گزینه مناسبی برای ارسال بار باشد. در این شرای استفاده از روش CPT بهترین انتخاب ممکن است. این موارد در بخش قوانین «شیوه حمل و نقل» بررسی می­شوند.
 • در صورت استفاده از روش CFR برای حمل و نقل کالا، باید قراردادی میان خریدار و فروشنده امضا شود تا برای وقوع خطرات و ضرر و زیان­های احتمالی، توافق صورت بگیرد. در صورت عدم توافق میان خریدار و فروشنده، ریسک این خطرات با تحویل بار به نخستین متصدی انتقال می ­یابد.

برای درک بهتر این مسئله به مثال زیر توجه کنید:

ممکن است بخش نخستین ارسال بارها به وسیله نخستین متصدی حمل بار (اپراتور کشتی Feeder) انجام شود. این کشتی­ ها موظفند محموله­ های باری را از بندر مبدا به ترمینال بندری برسانند تا توسط کشتی­های اقیانوس پیما، باقی مسیر را بپیمایند.

در این قسمت پرسشی که مطرح می­شود آن است که آیا ریسک در نخستین محل بارگیری به خریدار منتقل می­شود یا در زمان بارگیری در اقیانوس پیما؟

طرفین معامله خود در این زمینه باید توافق لازم را انجام دهند، چنان چه این توافق صورت نگیرد، به طور پیش فرض، ریسک به نخستین متصدی حمل بار منتقل می­شود، یعنی نخستین تحویل گیرنده! و این امر موجب افزایش بازه زمانی و آسیب­های احتمالی به بار می­شود.

اگر هر یک از دو طرف معامله بخواهند این ریسک به طور مستقیم از فروشنده به خریدار انتقال یابد، باید آن را در قرارداد خود ذکر کنند.

 • چنان چه بندر مبدا برای خریدار اهمیت زیادی دارد، یعنی می­ خواهد بارها از مبدا خاصی ارسال شوند، باید نام بندر مورد نظر در قرارداد ذکر شود.
 • نام بندر مقصد نیز باید به طور دقیق در قرارداد ذکر شود تا از بروز بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری شود. در برخی از موارد، بنادر اهمیت بسیاری برای خریدار دارد، بنابراین باید نام آن به طور دقیق در قرارداد ذکر شود.
 • در این قانون، فروشنده نه تنها مسئول ارسال بار، بلکه مسئول پرداخت هزینه­ های بار تا زمان بارگیری روی کشتی است.
 • استفاده از روش CFR برای حمل و نقل و ارسال بار به کشورهایی که با یکدیگر مرز آبی ندارند توصیه نمی­شود.
 • بر اساس قوانین اینکوترمز CFR فروشنده باید نسبت به ترخیص کالا برای صدور اقدام کند اما هیچ گونه مسئولیتی در قبال ترخیص کالا برای ورود و هرگونه تشریفات نخواهد داشت.
 • خریدار باید برای حفظ امنیت محموله خود، نسبت به بیمه کردن آن­­ها اقدام کند. در این صورت می­تواند بدون نگرانی از ضرر و زیان­های احتمالی، منتظر رسیدن بارهای خود باشد. چنان چه بارها آسیب ببینند، بیمه هزینه­ های آن را پرداخت خواهد کرد.
 • بر اساس قوانین اینکوترمز CFR فروشنده موظف است تا بارهای خریدار را روی عرشه کشتی تحویل دهد.
 • اینکوترمز CFR برای ارسال بار به وسیله آبراه­ها مورد استفاده قرار می­گیرد و شامل سایر روش­های ارسال مانند ارسال زمینی و هوایی نمی­ شود.
 • تمامی مسئولیت­های کالا از زمان ارسال تا بارگیری بر عهده فروشنده است و پس از آن، در صورت سالم نرسیدن بار به مقصد، فروشنده هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت.
 • اگر فروشنده به سبب توافق صورت گرفته با خریدار، متحمل هزینه­ هایی در بندر مقصد شود، نمی­ تواند آن را از خریدار طلب کند. مگر آن که این مورد در قرارداد ذکر شده باشد. این هزینه ­ها تحت عنوان «هزینه­ های تخلیه» شناخته می­شوند.
 • اینکوترمز CFR برای تعیین حدود و وظایف خریدار و فروشنده به وجود آمده است.

بیشتر بخوانید: ترانزیت چیست؟

اینکوترمز CFR

سوالات متداول

به طور کلی، اینکوترمز CFR، هزینه یا ارزش بار و کرایه حمل آن تا بندر مقصد است. اینکوترمز CFR بیشترین کاربرد را در زمینه تجارت و حمل و نقل دریایی دارد.

CFR در واقع مخفف عبارت انگلیسی Cost and Freight است که به عنوان پرکاربردترین اصطلاح رایج در حمل و نقل دریایی از آن یاد می­شود. در این قانون، فروشنده، جهت حمل و نقل کالا قراردادی را امضا می­ کند و تمام هزینه­ های ارسال بار به مقصد مورد نظر را برعهده می­گیرد.

قیمت CFR= ارزش کالا+ قیمت حمل از انبار یا کارخانه تا عرشه کشتی مانند هزینه­ های بندری، هزینه­ های گمرکی و THC+ هزینه­ های حمل و نقل دریایی تا بندر مقصد

5/5 - (1 امتیاز)

خدمات

دسته‌ها

آخرین مقالات

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *