بوکینگ کانتینر چیست؟

کانتینر بوکینگ

بوکینگ کانتینر، اصطلاحی است که در دنیای حمل و نقل به ویژه حمل و نقل دریایی به کار می ­رود. علت استفاده از این اصطلاح در این حوزه، جابه ­جایی و ارسال بخش عمده ­ای از بارها به وسیله کانتینر است.  

ممکن است به تازگی وارد دنیای تجارت شده باشید و با اصطلاح بوکینگ کانتینر آن طور که باید آشنا نباشید. بهتر است بدانید که ارسال بار و شیوه­ ی ارسال، یکی از مهم­ ترین و اصلی­ ترین بخش­های اصلی در زمینه تجارت به شمار می­ روند.

در این مقاله قصد داریم به شرح و بررسی بوکینگ، مراحل و نحوه استفاده از آن در حمل و نقل دریایی بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

تعریف بوکینگ کانتینر

بوکینگ کانتینر Container Booking از دو واژه انگلیسی بوکینگ و کانتینر تشکیل شده است که هر یک معنایی جداگانه دارند. واژه بوکینگ در لغت معنایی معادل «رزرو» دارد که جمله به طور کلی، معنایی معادل رزرو کانتینر دارد. بنابراین به محض شنیدن این دو واژه می­توان حدس زد این اصطلاح با صنعت حمل و نقل و به طورکلی با حوزه تجارت در ارتباط است.

همان­گونه که یاد شد، بوکینگ کانتینر، اصطلاحی است که در حوزه حمل و نقل به ویژه حمل و نقل دریایی بیش از سایر روش­های ارسال بار مورد استفاده قرار می ­گیرد. در این­جا منظور همان کانتینرهایی هستند که برای حمل و ارسال بار به کار می­ روند. کانتینرها یکی از مهم­ترین تجهیزات در صنعت حمل و نقل محسوب می­شوند که می­ توانند بارهایی با حجم وسیع را به سراسر دنیا منتقل کنند.

به همین سبب هنگامی که نام بوکینگ کانتینر به میان می ­آید، اغلب رزرو کانتینر برای ارسال بار به شیوه­ دریایی تداعی می­ شود.

برای آن که بتوانید از خدمات بوکینگ کانتینر استفاده کنید، باید از شرکت­ های بین ­المللی حمل و نقل بار کمک بگیرید. لیان ویسمن با سابقه طولانی در این زمینه، خدمات مرتبط با حمل و نقل دریایی و هوایی را به متقاضیان ارائه می ­دهد.

اگر می­خواهید از شرایط بوکینگ کانتینر در کشتیرانی و نحوه ارسال آن مطلع شوید، در ادامه  به آن خواهیم پرداخت.

کانتینر بوکینگ چیست

بوکینگ در کشتیرانی و حمل و نقل

جالب است بدانید که حجم عظیمی از محموله­ ها در سراسر دنیا از طریق روش دریایی ارسال می­ شوند که به طور میانگین، عددی معادل 80 درصد را به خود اختصاص می­دهند. اگر نگاهی به تاریخچه ارسال بار بیندازید، خواهید دید که بسیاری از بارها از طریق بارگیری در کشتیرانی انجام شده­اند.

همان­طورکه دانستید بوکینگ به معنای رزرو کردن است بنابراین بوکینگ کانتینر توسط مشتریان می­تواند رزرو کالا، فضای ذخیره­سازی و خدمات باشد. بنابراین هر آن­چه جز این موارد باقی به امور حمل و نقل مربوط می­ گردند. برخی از مهم­ترین امور مرتبط با حمل و نقل عبارتند از:

 • توافق بر سر قیمت ­ها
 • زمان حمل و نقل و ارسال کالا
 • شرایط کلی حمل و نقل
 • تعهدات و مسئولیت­ ها

مراحل بوکینگ کانتینر

با انتخاب روش ارسال بار از طریق بوکینگ کانتینر، می­ توانید پیش از ارسال محموله و بارهای خود، کانتینر دلخواه را رزرو کنید.

رزرو کانتینر به طور معمول کار سخت و پیچیده­ای نیست و تنها شامل یک سری مراحل و قوانین می­شود که باید آن­ها را رعایت کنید. این مراحل شامل موارد زیر می ­شود:

 • نهایی کردن الزامات بار
 • تعیین محل رزرو
 • انتخاب و مشخص کردن نوع و اندازه­های کانتینر مورد نظر، جهت حمل بار
 • نهایی کردن تاریخ ارسال و حمل و نقل محموله و بارها
 • تایید رزرو بار
 • اطلاع از برنامه کشتی، جهت بررسی زمان رسیدن کالاها به بندر

در این بخش با شش روش بوکینگ کانتینر آشنا شدید. بهتر است بدانید که مراحل اولیه این روش به ویژه نهایی کردن الزامات بار از مهم­ترین بخش­های رزرو و ارسال بار هستند.

الزامات بار، خود باید از طریق سه روش مورد بررسی قرار گیرد. اما ممکن است این پرسش در ذهن مخاطب شکل گیرد که الزامات بار شامل چه مواردی می­ شود؟

مدارک و ملزومات بار  در بوکینگ کانتینر، شامل موارد زیر است:

 • نوع محموله
 • وزن بار
 • بسته­بندی
 • ابعاد بار
 • نیاز یا عدم نیاز به هلدینگ ویژه

در کنار الزامات بار، الزامات حمل و نقل نیز وجود دارد که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

الزمات حمل و نقل نیز شامل مشخصات زیر می ­شود:

 • آدرس دقیق گیرنده
 • مقصد بار
 • محل تحویل بار
 • اسناد و مدارک
 • مجوزها
 • تاریخ آماده شدن بار

اما این داستان به همبن جا ختم نمی­ شود و کانتینرها نیز الزاماتی دارند که باید به صورت دقیق رعایت شوند:

 • نوع بار (ممکن است نیاز باشد بار با استفاده از کانتینر تهویه ­دار، یخچالی یا ضد آب حمل شود)
 • اندازه و ابعاد بارهای ارسالی
 • تعداد محموله
کانتینر بوکینگ چیست

آماده کردن محموله بار

هنگامی که ارسال بارها و محموله ­ها نهایی شدند، آخرین کار، آماده کردن محموله است. لازم به ذکر است که پیش از فرا رسیدن روز بوکینگ کانتینر، شما باید از بسته­بندی بارهای خود اطمینان حاصل کرده باشید.

بسته­بندی بارها نیز با توجه به نوع بار و مدت زمان ارسال آن متفاوت است. این دو نکته در بسته­بندی بارها بسیار اهمیت دارند و باید نسب به آن دقت زیادی شود. هنگام بسته­بندی بارها باید توجه داشته باشید که قرار است بارهای شما از طریق روش دریایی حمل و نقل شوند و به مقصد برسند، پس باید تمامی موارد مرتبط با حمل و نقل دریایی در آن رعایت شود.

در این میان، شرکت­های ارسال بار، وظیفه دارند از ابتدای ارسال تا زمانی که بار به دست شما برسد با شما در ارتباط باشند. بدین صورت شما می­توانید بار خود را در طول مسیر پیگیری کنید.

شرکت حمل و نقل لیان ویسمن با ارائه خدمات ویژه، شما را در آماده کردن محموله بار همراهی می­کند تا کالاها در سلامت کامل به دست شما برسد. چنان­چه قصد دارید از این خدمات استفاده کنید، کافی است با مشاوران و متخصصان ما تماس حاصل نمایید تا در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

اهمیت انتخاب شرکت حمل و نقل در بوکینگ کانتینر

هنگامی که جزییات بار و کانتینر مورد نظر مشخص شد، به یکی از بخش­های مهم ارسال بار یا همان انتخاب شرکت حمل و نقل خواهید رسید.

انتخاب شرکت حمل و نقل برای ارسال محموله ­ها به اندازه رسیدن بار به مقصد پراهمیت است. برای آن که بتوانید کار حمل و نقل بار را انجام دهید باید از شرکت­های حمل و نقل بار معتبر در این زمینه کمک بگیرید. بنابراین باید تمامی شرایط وجوانب کار را بسنجید و بهترین شرکت را برای حمل و نقل بارها و محموله­ های خود انتخاب کنید.

این شرکت­ها که اغلب با چندین خطوط حمل و نقل کالا در ارتباط هستند، امکان حمل و جابه­ جایی بارها را به صورت یکپارچه و با قوانین مشخصی انجام می­دهند. هم­چنین ارائه کلیه خدماتی چون ترخیص کالا، پیگیری محموله­ ها، اسناد و مدارک را از زمان ارسال بار تا رسیدن به مقصد برعهده می­گیرند.

اگر برای ارسال بارهای خود با شرکت­های معتبر و مناسبی قرارداد ببندید و کارها را با کمک نیروهای متخصص و حرفه­ای آن­ها انجام دهید، بی­تردید خود را در مسیر کسب سود بیشتر قرار داده­اید.

انتخاب بهترین شرکت حمل و نقل برای ارسال بار، یکی از پراهمیت­ترین بخش­های این ماجرا است که می­تواند شما را به سوددهی یا ضرر برساند. به همین سبب چنان­چه قصد حمل و نقل محموله­ای را دارید در گام نخست با یک شرکت معتبر و متخصص در زمینه حمل و نقل بار و بوکینگ کانتینر در ارتباط باشید.

شرکت حمل و نقل لیان ویسمن با تجربه­ای طولانی در این زمینه، می­تواند خدمات بوکینگ کانتینر و حمل و نقل کالاها را با حرفه­ای­ترین روش­ها در اختیار شما قرار دهد.

تیم تخصصی لیان ویسمن با چندین ناوگان ارسال بار به صورت زمینی، هوایی و دریایی همکاری می­کند و شما به سوی خدماتی تخصصی و حرفه­ای سوق می­دهد.

برای حمل بار توسط تیم لیان ویسمن، پس از مشورت با کارشناسان، درخواست خود را ثبت و بوکینگ نامبر خود را دریافت می­کنید. بنابراین می­توانید بار خود و زمان رسیدن آن را به صورتی دقیق، پیگیری کنید.

بیشتر بخوانید: کاپوتاژ چیست؟

کانتینر بوکینگ

تاییدیه رزرو بار در بوکینگ کانتینر

تاییدیه رزرو به نوعی رسید گفته می­شود که تمامی اطلاعات مربوط به یک بار و محموله در آن ثبت شده است. هنگامی که این رسید مورد تایید قرار بگیرد در برخی از مواقع نیاز است تا مبلغی بابت آن پرداخت شود. این مبلغ که با توجه به نوع بار و شرایط بوکینگ کانتینر متغیر است. گاهی نیز وجه تاییدیه پس از رسیدن بار به مقصد، یعنی در محل تسویه می­شود.

بوکینگ نامبر چیست؟

اگر بخواهید از خدمات بوکینگ کانتینر استفاده کنید، باید تاییدیه­هایی نیز دریافت کنید. دریافت تاییدیه پس از مشخص شدن جزییات و سایر طلاعات بار و حمل و نقل انجام می­شود. سپس شماره­ای جهت پیگیری و رزرو بار در اختیار مشتری قرار می­دهند تا بتواند رزرو کانتینر را به وسیله آن پیگیری کند. به این شماره بوکینگ نامبر می­گویند.

سوالات متداول

بوکینگ در لغت به معنای «رزرو» است که به طور کلی معنایی معادل رزرو کانتینر دارد. بوکینگ، اصطلاحی است که در حوزه تجارت و صنعت حمل و نقل به ویژه حمل ونقل دریایی کاربرد دارد.

بوکینگ کانتینر نیز همانند روش­های ارسال، شامل مراحلی چون، نهایی کردن الزامات بار، تعیین محل رزرو، انتخاب و مشخص کردن نوع و اندازه­های کانتینر مورد نظر، نهایی کردن تاریخ ارسال بارها، تایید رزرو بار و اطلاع از برنامه کشتی، می­ شود.

تاییدیه رزرو شامل سند و برگه ای است که در آن تمامی اطلاعات مربوط به بار ذکر شده است. گاهی این تاییدیه نیاز به پرداخت آنی دارد و گاهی نیز پس از رسیدن بار به مقصد، تسویه می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

خدمات

دسته‌ها

آخرین مقالات

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *