THC در حمل دریایی چیست؟

THC در حمل دریایی

THC در حمل دریایی به هزینه ای می گویند که در پایانه های بندری برای خدمات بارگیری، تخلیه، جا به جایی و انبار کردن کالاها دریافت می شود. مبلغ این هزینه از سوی سازمان بنادر و دریانوردی هر کشوری اعلام می شود و تعرفه های متفاوتی دارد. البته امکانات هر ترمینال نیز در هزینه تی اچ سی اثرگذار است. صادرکنندگان و واردکنندگان کالا بخشی از این هزینه را در بندر مبدأ و بخش دیگری را در بندر مقصد پرداخت می کنند. در بیشتر موارد، هزینه THC در اسکله مبدأ از فروشنده و در اسکله مقصد از خریدار گرفته می شود.

هر بندری دارای چند پایانه یا ترمینال برای بارگیری و تخلیه بار است. هریک از این پایانه‌ها برای بارگیری یا تخلیه کالاهای خاصی استفاده می‌شود. امکانات هر اسکله بارگیری هم متفاوت است. برخی از اسکله ها به پیشرفته ترین تجهیزات بارگیری، تخلیه و انبارداری مجهز هستند. برخی نیز امکانات کمتری دارند. همه این نکته ها در هزینه THC تاثیرگذار هستند.

با ما در نگاهی به هزینه تی اچ سی در حمل و نقل دریایی همراه باشید.

THC مخفف چه کلمه هایی است؟

THC مخفف عبارت Terminal Handing Charges به‌معنای هزینه های حمل و نقل ترمینال یا پایانه است. THC گزینه های گوناگونی را در بر می گیرد که شامل هزینه بارگیری، حمل و نقل، تخلیه، انبارداری و… است.

هزینه THC در حمل دریایی چگونه تعیین می شود؟

هزینه های تی اچ سی در حمل دریایی از سوی سازمان بنادر و کشتیرانی هر کشوری تعیین می‌شود و به گزینه های متعددی بستگی دارد. با مهم ترین این عوامل آشنا شوید:

1-     نوع بار:

نوع بار ده ها شکل گوناگون را در بر می گیرد. جا به جایی مایعات مانند سوخت ها امکانات خود را می طلبد و ویژگی های خود را دارد. حمل و نقل مواد غذایی تازه نیز نیاز به سردخانه و کانتینرهای مجهز به سردخانه دارد. مواد فاسدشدنی باید در کانتینرها یا انبارهایی با دمای کنترل شده نگهداری شوند. داروهای یخچالی و فاسدشدنی نیز باید در شرایط خاص بارگیری، جا به جا و انبار شوند. گاهی همۀ بار یک کانتینر را یک نوع کالا با بسته بندی مشخص تشکیل می دهد؛ گاهی نیز بسته هایی با اندازه ها و شکل های گوناگون در یک کانتینر قرار می گیرند. .هریک از این موارد بر نرخ هزینه THC در حمل دریایی تأثیرگذار است.

2-    اندازه و شکل بار:

گاهی کالایی بزرگ مانند موتورهای بزرگ جا به جا می شوند؛ گاهی نیز کالاهای کارتونی و کوچک که دردسر زیادی ندارند. البته بعضی وقت ها هم بارها ترکیبی و به اصطلاح گروپاژ هستند. THC در حمل دریایی برای بارهای بدون بسته بندی هم قوانین خودش را دارد.

3-   فاصله بین مبدا و مقصد:

کم یا زیاد بودن فاصله بین محل بارگیری و تخلیه بار نیز نقشی مهم در تعیین تعرفه THC دارد. بدیهی است برای انتقال کالا در راه های نزدیک تر هزینه کمتری پرداخت می کنید تا راه های طولانی.

4-    بندر و گمرک بارگیری و تخلیه بار:

برای تعیین تعرفه THC در حمل دریایی باید نام محل بارگیری و تخلیه بار را بدانید. تعرفه های هر گمرک و بندری با گمرک و بندر دیگر متفاوت است. با دسترسی به لیست بندرها و گمرک های مسیر، شما می توانید از این قیمت ها باخبر شوید.

5-    تعرفه دیرکرد:

ماندن کالا در کشتی و تخلیه نشدن آن، تأخیر در خالی کردن کانتینر و تأخیر در خالی کردن انبار نیز هزینه هایی در بر دارد. دموراژ اصطلاحی برای هزینه دیرکرد تخلیه کانتینر است.

6-    هزینه های دیگر:

برخی هزینه های اضافی را هم باید در نظر بگیرید:

 • هزینه های اضافی که دولت ها برای بارگیری و تخلیه بار در نظر می گیرند.
 • هزینه بارگیری و تخلیه بار که در اسکله مبدأ و مقصد پرداخت می کنید.
 • هزینه نگهداری کالا در انبار که در صورت انبار شدن کالا باید پرداخت کنید.
 • مالیاتی که برای این کار در نظر گرفته شده است.
 • دستمزد کارگرانی که استخدام می کنید.
THC در حمل دریایی

تعرفه THC واردات و صادرات چگونه تعیین می شود؟

تعرفه THC برای واردات و صادرات در هر سال از سوی دولت ها و سازمان بنادر و کشتیرانی آن ها اعلام می شود. برخی کالاها با کانتینر جا به جا می شوند. برخی دیگر نیز به صورت فله حمل و نقل می شوند. هزینه تی اچ سی برای هریک از این کالاها متفاوت از دیگری است. بیمه کردن بارها نیز بخشی از این هزینه را تشکیل می دهد. در کل، هزینه THC شامل بارگیری، تخلیه، جابه جایی کالا از یک کشتی به کشتی دیگر، انتقال کالا به انبار، نگهداری در انبار، هزینه های خاص مرتبط با نوع کالا و… است.

برای آگاهی از این تعرفه ها کافی است نگاهی بیندازید به جدول هایی که هرساله سازمان بنادر و دریانوردی هر کشور منتشر می کنند. برای آگاهی از تعرفه خدمات بندری و THC حمل دریایی در ایران روی لینک بزنید.

انواع هزینه THC در حمل دریایی

در حمل و نقل دریایی، شما با سه نوع تعرفه اصلی رو به رو هستید:

1-     هزینه جا به جایی بار تا پایانه مبدأ:

هزینه حمل و نقل بار تا اسکله مبدأ نخستین هزینه THC است که کشتی ها باید بپردازند. این هزینه را پیش از صدور بارنامه در بندر مبدأ پرداخت می کنید که شامل بارگیری، نگهداری و ذخیره سازی کالا در بندر مبدأ است.

2-    هزینه جا به جایی بار تا پایانه مقصد:

دومین هزینه مربوط به هزینه حمل و نقل کالا تا پایانه مقصد است. شرکت حمل و نقل THC در حمل دریایی این هزینه را پیش از فرستادن کالا از شما می گیرد.

3-   هزینه جا به جایی کالا در پایان سفر:

سومین هزینه THC در حمل دریایی مربوط به هزینه پیاده سازی کالا در پایان سفر است. این هزینه هم شامل بارگیری، ذخیره سازی و تخلیه بار می شود.

بیشتر بخوانید: حمل گچ و سیمان

دلیل تفاوت هزینه های THC

در اسکله های بارگیری بخش های گوناگونی دخالت دارند. یکی از این بخش ها تجهیزات فنی اسکله است. نکته دیگر کارمندان و کارگرانی هستند که در بارگیری یا تخلیه بارها دخالت دارند. دلایل تفاوت هزینه THC در حمل دریایی را باید در گزینه های گوناگونی جست و جو کنید:

 • تعرفه THC از بندری به بندر دیگر متفاوت است. هر کشوری قوانین مربوط به خود را دارد و قیمت THC در حمل دریایی را قوانین آن کشور تعیین می کند. برای مثال، هزینه THC در بندرهای شمالی ایران پایین تر از بندرهای جنوبی است.
 • بندرهای مختلف ممکن است هزینه های متفاوتی برای ارائه خدمت ارائه دهند. این تفاوت به گزینه های مختلفی بستگی دارد که امکانات فنی بندر و تجهیزات پیشرفته و به روز اسکله ها نمونه ای از آن هاست.
 • مالیات و عوارضی که دولت های مختلف از صاحبان اسکله می گیرند نیز عامل مهمی در تفاوت هزینه THC در حمل دریایی است.
 • یکی دیگر از دلایل تفاوت در هزینه THC مربوط به انبار کردن کالاهاست. برای مثال، برخی مواد شیمیایی و خطرناک نیاز به محل های خاص برای نگهداری دارند. برخی کالاها هم باید در محیط خنک یا در دمای کنترل شده نگهداری شوند. همه این نکته ها در افزایش یا کاهش هزینه THC در حمل دریایی مؤثر است.
 • اندازه کانتینر و اندازه بار هم یکی دیگر از گزینه های مؤثر در برآورد هزینه نهایی THC است. بارهایی با اندازه بزرگ نیاز به فضای بیشتری برای ذخیره سازی دارند. جا به جایی این بارها نیز مشکل تر است و هزینه بیشتری می طلبد.
 • گاهی نیز تخفیف های ویژه ای شامل برخی خط های دریایی می شود. این نکته نیز در هزینه نهایی THC مؤثر است.
 • صادراتی، وارداتی یا مرجوعی بودن کالا را هم نباید در این هزینه بی تأثیر بدانید.
 • جالب است بدانید مدت زمان توقف کشتی در بندر هم می تواند در هزینه نهایی تی اچ سی اثرگذار باشد.

بیشتر بخوانید: حمل ریلی

گفتار پایانی

یکی از هزینه های اصلی واردات و صادرات کالا هزینه THC در حمل دریایی است. بخش اصلی این هزینه را دولت ها اعلام می کنند؛ اما عوامل متعدد دیگری هم در هزینه نهایی THC اثرگذار است. در واقع، واردکننده و صادرکننده کالا علاوه بر هزینه های حمل و نقل کالا باید هزینه های دیگری را هم پرداخت کنند که مربوط به بارگیری، تخلیه و انبار کردن بار است.

THC در حمل دریایی

سوالات متداول

براساس توافق میان فروشنده و خریدار، بخشی از هزینه تی اچ سی به عهده خریدار و بخشی نیز به عهده فروشنده است. به طور معمول، هزینه اسکله مبدأ را فروشنده و هزینه اسکله مقصد را خریدار می پردازد. چگونگی پرداخت بقیه هزینه ها نیز با توافق دو طرف تعیین می شود.

از مهم ترین نکته های مؤثر در تعیین نرخ حمل و نقل دریایی باید به وزن و اندازه کالا، حجم بار، نوع کشتی، حمل کانتینری و فله ای، گروپاژ یا متفاوت بودن کالاها و بسته ها، چارترینگ کشتی و… اشاره کنیم.

بله. ایران از حدود سه هزار کیلومتر خط ساحلی برخوردار است. حمل و نقل کالا از راه دریا یکی از بهترین راه ها برای صادرات و واردات کالاها در ایران است. جا به جایی بار از راه دریا دسترسی شما را به آب های آزاد اقیانوس هند و ده ها کشور دنیا میسر می کند.

به این مقاله امتیاز دهید.

خدمات

دسته‌ها

آخرین مقالات

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *