کوتاژ یا cottage چیست؟

آشنایی با اصطلاحات گمرکی برای تمام افرادی که در صنعت بازرگانی فعالیت می‌کنند، بسیار حائز اهمیت است، زیرا باعث می‌شود تا فرد بتواند در فرآیندهای گمرکی  فعال و با دقت عمل کند. با داشتن اطلاعات کافی درباره اصطلاحات گمرکی، نمایندگان شرکت‌ها و بازرگانان می‌توانند مشکلات و مسائل  مربوط به امور گمرکی را به‌راحتی حل کنند و تاخیر در روند ترخیص بار یا ارسال محموله را پایان دهند. از جمله اصطلاحات گمرکی مهم می‌توان به «کوتاژ» اشاره کرد که در این مقاله قصد داریم پیرامون آن مطالبی را ارائه دهیم. آگاهی کافی درباره این اصطلاح مهم، سرعت امور گمرکی را افزایش می‌دهد و مشکلات احتمالی را به‌سادگی برطرف می‌کند.

تعریف کوتاژ

شما به عنوان یک تاجر فعال در زمینه واردات یا صادرات کالا و یا نماینده رسمی یک شرکت بازرگانی، هنگامی که قصد ترخیص محموله خود را از گمرک دارید، برای اینکه امور گمرکی را همچنان پیگیری کنید، یک شماره برای شما صادر خواهد شد که اصطلاحا کوتاژ یا Cottage  نامیده می‌شود. کوتاژ عدد شناسایی محموله شماست و در هر مرحله‌ای که قصد داشته باشید اطلاعاتی درمورد بار خود استعلام کنید، کافی است این شماره را ارایه دهید.

شما با استفاده از شماره سریال کوتاژ یا شماره سریال اظهارنامه می‌توانید برای ثبت شکایات یا شرکت در کمیسیون‌های گمرکی اقدام کنید. این سریال یک عدد8 رقمی است که شما در تمام مراحل دریافت محموله خود از ترخیص گرفته تا تحویل بار از انبار گمرک به آن احتیاج خواهید داشت.

هدف اصلی از اختصاص شماره سریال اظهارنامه گمرکی یا کوتاژ، ردیابی و کنترل محموله در سامانه گمرکی است. شماره سریال با استفاده از الگوریتم‌ها و محاسبات مخصوصی تولید می‌شود و اهمیت بالایی در صنعت باربری و تجارت جهانی دارد.

هدف از اختصاص شناسه مخصوص به هر محموله این است که شناسایی دقیق بارها در کوتاه‌ترین زمان اتفاق بیفتد و اطلاعات گمرکی کاربر با جزییات مورد سوء استفاده قرار نگیرد. تمام افرادی که شما در گمرک با آن‌ها سر و کار خواهید داشت تنها از طریق همین سریال بار شما را شناسایی می‌کنند و چنانچه شما قصد شكايت یا حضور در کمیسیون‌های گمرکی را داشته باشید باید اظهارنامه خود را به ثبت برسانید و سریال کوتاژ را دریافت و نزد خود نگه دارید.

اهداف اصلی از اختصاص  و استفاده از شماره سریال کوتاژ عبارت‌ است از شناسایی محموله‌ها، پیشگیری از تقلب در اظهارنامه‌ها، تسهیل در ردیابی و کنترل صحیح بارها و حفظ اطلاعات شخصی شرکت‌ها و اشخاص. کوتاژ یک سیستم مدرن است که برای تسهیل و سرعت بخشیدن به روند تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سریال کوتاژ چیست؟

سریال کوتاژ همان عدد 8 رقمی است که پس از صدور، شناسه محموله شما محسوب می‌شود. این عدد یک شماره تصادفی است که برای هر اظهارنامه گمرکی به عنوان شناسه در نظر گرفته می‌شود.  شماره سریال کوتاژ در هنگام ورود کالاها به کشور و انجام مرحله‌های گمرکی، برای کنترل و تائید صحت اطلاعات موجود بر روی اظهارنامه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شناسه در روند واردات و صادرات کالا بسیار مهم است و تمام مسوولان گمرک محموله شما را تنها با همین کد می‌شناسند. همچنین اگر قصد پیگیری بار خود را داشته باشید نیز می‌توانید با اعلام کوتاژ، آن را پیدا کنید که در چه مرحله و وضعیتی قرار دارد.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم این شماره سریال، شماره منحصر به فردی است که به  هر اظهارنامه گمرکی اختصاص داده می‌شود و اطلاعات مهمی از جمله مبدا و مقصد کالا، مقدار و وزن آن، ارزش و نوع کالا را شامل می‌شود. استفاده از شماره سریال کوتاژ باعث تسهیل فرآیند واردات و صادرات می‌شود و افزایش شفافیت در روند گمرکی را تضمین می‌کند.

استفاده از شماره سریال کوتاژ یکی از روش‌های مؤثر در بهبود عملکرد گمرک‌ها و ساماندهی فعالیت‌های واردات و صادرات کالا و محصولات است. این سیستم که به صورت الکترونیکی اجرا می‌شود، قادر است اطلاعات واردات و صادرات در کشور را به صورت یکپارچه و دقیق در اختیار گمرک‌ها قرار دهد و تمامی فرآیندهای مربوط به این حوزه را کنترل کند.

بیشتر بخوانید: کانتینر چیست؟

سایر اسامی کوتاژ

اطلاع از اصطلاحات خاص گمرکی برای تجار، واردکنندگان، صادرکنندگان و همچنین افرادی که در حوزه تجارت بین المللی فعالیت می‌کنند، بسیار ضروری است. با آگاهی از اصطلاحات خاص گمرکی می‌توانید در معاملات بین المللی خود با موفقیت عمل کنید و روند ارسال و دریافت کالاها را بهبود ببخشید.

 با داشتن اطلاعات کافی در مورد اصطلاحات خاص مربوط به حوزه گمرک، می‌توانید به درستی تمامی مدارک لازم را تهیه کنید و مطمئن شوید که هیچ نقصی در آن‌ها وجود ندارد. در نتیجه با سرعت  کالاها و محصولات را از مرز عبور می‌دهید، با بهره‌مندی از اطلاعات درست و به روز در زمینه قوانین و مقررات گمرکی از نقض قوانین جلوگیری می‌کنید و مشکلات قانونی را به حداقل می‌رسانید. با توجه به اینکه کوتاژ، یک بخش مهم از  فرایند ترخیص کالاست لازم است تا با سایر نام‌های آن نیز آشنا شوید. نام‌های دیگر کوتاژ شامل موارد زیر است:

 • شماره کوتاژ
 • شماره سریال کوتاژ
 • سریال اظهارنامه
 • شماره نقل قول.

کاربرد های کوتاژ

کاربردهای کوتاژ در صنعت و تجارت بسیار است. اظهارنامه گمرکی یک سند رسمی است که در فرآیند واردات و صادرات کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرد و شماره سریال کوتاژ برای شناسایی، پیگیری و ترخیص محموله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. استفاده از شماره سریال کوتاژ امکان ردیابی و کنترل محصولات وارد شده و صادر شده را برای فروشنده، خریدار و سازمان‌های گمرکی فراهم می‌کند. با استفاده از این شماره سریال، می‌توان به سادگی مبدأ و مقصد کالا را تعیین کرد و همچنین بررسی کنید که هم اکنون کالا کجاست، آیا به مقصد رسیده است، آیا در انبار است و چه اتفاقی برای آن افتاده است.

از طرفی با استفاده از شماره سریال کوتاژ تجار می‌توانند می‌توانند برای دریافت حق بیمه اقدام کنند. در صورتی که طی فرآیند تجارت واردات، تخلفی صورت بگیرد، با تشخیص و استفاده از شماره کوتاژ، ادعاها  بررسی می‌شود و در صورت لزوم پرونده برای تحقیقات بیشتر و تکمیل به سازمان‌های قضایی ارجاع داده می‌شود.

از مزایای استفاده از کوتاژ سرعت و دقت بالا در ثبت و پردازش اطلاعات مربوط به واردات و صادرات است که در نتیجه باعث بهبود عملکرد گمرک‌ می‌شود. همچنین  با استفاده از شناسه منحصر به فرد سیستمی، واسطه‌ها حذف می‌شوند و احتمال بروز خطا در فرآیند تبادل اطلاعات به حداقل می‌رسد. افزایش شفافیت در روند تجارت، شناسایی دقیق تراکنش‌های اقتصادی،  امکان دسترسی آسان و سریع اشخاص و سازمان‌های امور گمرکی به اطلاعات لازم را باید از دیگر مزایای استفاده از سریال کوتاژ برشمرد.

نحوه دریافت شماره سریال کوتاژ

تجار همیشه دغدغه دارند که چگونه برای دریافت مجوزهای لازم صادرات یا واردات، تهیه مدارک و اسناد مورد نیاز و انجام مراحل اداری اقدام کنند. قبل از هر چیز تاجران باید به سامانه‌ی EPL  مراجعه کنند  تا اظهارنامه گمرکی را ثبت کنند.

گمرک برای اینکه حجم بسیار زیاد واردات و صادرات و امور ترخیص کالا را به سادگی مدیریت کند، اقدام به راه اندازی سامانه‌ای به نام EPL  کرده است. به این ترتیب تجار با کمترین میزان صرف وقت و هزینه اظهارنامه خود را ثبت می‌کنند.

 ثبت اظهار نامه به دو شیوه ممکن است، یا باید اظهارنامه گمرکی الکترونیکی به ثبت برسد و یا به شیوه آنلاین. برای ثبت اظهارنامه خود به مدارکی احتیاج خواهید داشت، بنابراین همه فهرست زیر را هنگام ثبت اظهارنامه در نزدیکی خود داشته باشید.

 • کارت بازرگانی
 • بارنامه
 • بیمه نامه
 • ترخیصیه
 • گواهی مبدا،
 • اظهارنامه واردات قطعی،
 • گواهی و فاکتورهای خرید کالا
 • مجوزهای ثبت سفارش.

 پس از بررسی مدارک و اظهارنامه ارائه شده، دفتر گمرکی نسبت به ثبت آن‌ها اقدام خواهد کرد و برای شما یک شماره سریال 8 رقمی که خاص محموله شماست، صادر می‌کند. این شماره سریال، همان کوتاژ است و با استفاده از این شماره، می‌توانید به ‌راحتی و بدون هیچ‌گونه ابهامی از مقامات گمرکی بخواهید تا وضعیت محموله را به شما اطلاع دهند.

 معمولاً شماره سریال کوتاژ به صورت الکترونیکی به شما اعلام می‌شود و می‌توانید آن را به صورت چاپی دریافت کنید. این شماره در تمام مدارک و ارتباطات گمرکی مربوط به کالای شما ذکر می‌شود و اطلاعات مربوط به واردات و صادرات شما را آشکار می‌سازد. بنابراین دریافت شماره سریال کوتاژ از اهمیت بسیاری برخوردار است و کار شما را در مراحل بعدی مرتبط با ساز و کارهای گمرکی تسهیل می‌کند.

سوالات متداول

پس از ثبت اظهارنامه، عددی هشت رقمی به شما اعلام خواهد شد که در اصطلاحات تجارت گمرکی، کوتاژ نام دارد. کوتاژ عدد شناسایی محموله شماست و در هر مرحله‌ای که قصد داشته باشید اطلاعاتی درمورد بار خود استعلام کنید، کافی است این شماره را ارایه دهید.

با توجه به اینکه کوتاژ، یک بخش مهم از  فرایند ترخیص کالاست، لازم است تا با سایر نام‌های آن نیز آشنا شوید. نام‌های دیگر کوتاژ عبارتند از: شماره کوتاژ، شماره سریال کوتاژ، سریال اظهارنامه  و شماره نقل قول.

شما برای ترخیص کالا از گمرک، پیگیری و شناسایی محموله و نیز دریافت خسارت از بیمه در صورت آسیب احتمالی بار به عدد سریال کوتاژ نیاز خواهید داشت.

به این مقاله امتیاز دهید.

خدمات

دسته‌ها

آخرین مقالات

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *