شرکت حمل و نقل کشتیرانی و دریایی

شرکت حمل و نقل کشتیرانی

حمل و نقل کشتیرانی یکی از راه‌های مهم انتقال کالا و مسافر در دنیا است و در اقتصاد هر کشوری نقش بسزایی دارد. اهمیت انتخاب بهترین شرکت‌ حمل و نقل کشتیرانی در کشورمان نیز به سبب وجود آب‌های آزاد در جنوب و ارتباط با کشورهای حاشیه خزر در شمال قابل توجه است. از مزایای استفاده از خدمات شرکت‌های کشتیرانی، تسهیل در انتقال کالاها، صادرات و واردات است. با توجه به اینکه ایران دارای موقعیت جغرافیایی مناسب و بازرگانی پویا است، وجود شرکت‌های حمل و نقل کشتیرانی باعث می‌شود تا علاوه بر افزایش صادرات و واردات به توسعه تجارت بین‌المللی و توسعه روابط تجاری با سایر کشورها کمک شود.

 حمل و نقل کشتیرانی نیاز به تیم‌های کاری متخصص دارد و این مسئله می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد تعداد قابل توجهی از شغل‌های دائمی و موقت باشد. علاوه بر این موارد توسعه حمل و نقل کشتیرانی باعث افزایش درآمد ملی و رشد اقتصادی می‌شود. با تسهیل در حمل و نقل کالاها و صادرات، قابلیت افزایش فروش کالاها در بازارهای بین‌المللی نیز فراهم می‌شود که در نهایت منجر به ارتقای اقتصاد کشور خواهد شد. در این مطلب از مجموعه مقالات لیان ویسمن تصمیم داریم به طور مفصل درباره حمل و نقل دریایی و خدمات شرکت‌های کشتیرانی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تعریف حمل و نقل دریایی

از قرن‌ها پیش بشر از آبراه‌ها برای حمل و نقل کالا و مسافر استفاده کرده است. به این ترتیب حمل و نقل دریایی تکامل خود را مدیون توسعه تجارت بین‌المللی و مبادله روزافزون کالا بین کشورها است. حمل و نقل دریایی در واقع ماهیتی بین المللی دارد، به جز زمانی که در امتداد سواحل یک کشور دریانوردی انجام شود. امروزه حمل و نقل دریایی اصلی‌ترین وسیله حمل و نقلی است که برای حمل مواد خام  مثل نفت، زغال سنگ، غلات و غیره در مسافت‌های طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل انواع شرکت حمل و نقل کشتیرانی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند.

ساخت کانتینرهای دریایی در اواسط دهه 1960 به توسعه حمل و نقل دریایی کمک کرد. این جعبه‌های فلزی استاندارد  روی هم انباشته می‌شوند و می‌توانند انواع کالاها را  در شرایطی ایمن جابجا کنند. کانتینرهای دریایی خطر آسیب، شکستگی و سرقت را محدود می‌کنند، کالاها از بیرون قابل مشاهده نیستند و هزینه های حمل و نقل را کاهش می‌دهند.

حمل و نقل کشتیرانی

مزایای حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی به عنوان یکی از اقتصادی‌ترین و پرکاربردترین روش‌های حمل و نقل در جهان، مزایای بسیاری را داراست. این روش حمل و نقل به دلیل داشتن ظرفیت بالا و هزینه مناسب، از شایستگی‌های قابل توجهی برخوردار است. مزیت اصلی استفاده از خدمات شرکت حمل و نقل کشتیرانی، توانایی حمل بارهای عمده و حجیم است. کشتی‌های مسافری و باربری قادرند بارهای با میزان بالایی از وزن و حجم را جابجا کنند. این امکان خصوصاً برای حمل و نقل کالاهای در شبکه‌های بین‌المللی و بین قاره‌ای بسیار حیاتی است.

 همچنین حمل و نقل دریایی در مقایسه با روش‌های دیگر حمل و نقل زیان انسانی و زیان محیطی کمتری در پی دارد. کمتر بودن تصادفات نسبت به خطوط ریلی و راه‌آهن و راه‌های اتومبیلی از دیگر مزایای حمل و نقل دریایی ارزیابی می‌شود. علاوه بر این کشتی‌ها دارای ظرفیت ذخیره بالایی بوده و از این طریق می‌توان بارها را به مدت طولانی نگهداری کنند. این امر برای ذخیره‌سازی کالاهای فسادپذیر یا تولیدات زیستی بسیار مهم است.

حمل و نقل آبی از طریق اقیانوس، دریاچه و رودخانه‌ها به طور طبیعی در مقیاسی بزرگ‌تر، پایدارتر و کارآمدتر از روش‌های حمل و نقل جاده‌ای یا هوایی است. این نوع حمل و نقل هزینه کمتری روی دستتان می‌گذارد،  تلفات کمتری دارد و به مسیرهای باریک و پر پیچ و خم نیازی نداد. همچنین حمل و نقل دریایی می‌تواند از نظر محیط زیستی موثرتر باشد، زیرا کمترین مصرف سوخت و کمترین انتشار گازهای مضر را دارد. برای مقابله با آلودگی و صدمات محیطی، کشورهای جهان به طور فزاینده‌ای به سمت انتقال  بار از طریق دریا رغبت پیدا کرده‌اند.

 همچنین حمل و نقل دریایی در بلند مدت راه حل پایدارتری برای اقتصاد جهانی به حساب می‌آید. با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و گسترش تجدید پذیری، حمل و نقل دریایی می‌تواند به محیط زیست و بهره‌وری در اقتصاد سهم بیشتری برساند. در نهایت می‌توان گفت که حمل و نقل دریایی با توجه به مزایای بیان شده به عنوان یک روش اقتصادی، امن و پایدار برای حمل و نقل کالاها توصیه می‌شود.

ویژگی های شرکت حمل و نقل کشتیرانی

شرکت حمل و نقل دریایی

ساده‌ترین تعریف شرکت حمل ‌و نقل کشتیرانی این است که انتقال کالا از محل تولید  و پخش آن را به مقصد تسهیل می‌کند. با این حال چیزهای زیادی در این بین اتفاق می‌افتد که لزوم استفاده از خدمات بهترین شرکت را یادآوری می‌کند. بهترین شرکت‌های حمل و نقل دریایی در کشورمان باید این ویژگی را داشته باشند:

ارایه خدمات حمل و نقل به انواع روش‌ها

حمل و نقل به چهار دسته یا حالت مختلف تقسیم می‌شود، اگرچه حمل و نقل دریایی بسیار محبوب است، اما گاهی صادر کننده مجبور است از روش انتقال زمینی یا هوایی استفاده کند. بنابراین بهتر است که شرکت‌های حمل و نقل از انواع روش‌ها برای انتقال بار استفاده کنند و امکان ارسال بار به طرق مختلف را داشته باشند.

انبارداری دیجیتال

امروزه انبارداری به نوع سیستم‌های مدیریت کامپیوتری بستگی دارد که می‌توانند موجودی‌های انبار را ردیابی کنند، مکان‌های خالی انبار یا کشتی را شناسایی کنند، کنترل کیفی را حفظ کنند، مکان دقیق برداشت بار را شناسایی کنند و محصولات را برای بارگیری آماده کنند. هر مرحله توسط سیستم‌های مدیریت الکترونیکی، دستگاه‌های ثبت الکترونیکی و اسکنرها برای ثبت آمار در شرکت حمل و نقل کشتیرانی بستگی دارد.

یک سیستم مدیریت انبار کارآمد به معنای دسترسی آسان کارمندان و کاربران از طریق اینترنت به اطلاعات است، اطلاعات مورد نیاز بلافاصله در دسترس قرار می‌گیرد، بسته‌بندی را بر اساس نیاز مشتری امکان‌پذیر می‌کند و برچسب‌های انطباق را در زمان مناسب ارائه می‌دهد.

بهترین شرکت حمل و نقل کشتیرانی با خدمات کامل، عملکردهای داخلی خود را با نیازهای منحصر به فرد مشتریان تنظیم می‌کند. همچنین با مدیریت کردن انبار توسط کامپیوتر، می‌توان موجودی انبار در یک لحظه تولید کرد، کالاها و سفارش‌های برگشتی را ثبت و پیگیری کرد و انبار گردانی انجام داد.

سرعت و دقت در ثبت اطلاعات

اطلاعات ورودی باید به سرعت و با دقت رسیدگی شوند. اشتباه در ثبت محصولات تازه وارد شده باعث ایجاد مشکلاتی در کل انبار می‌شود. شرکت حمل و نقل کشتیرانی باید دارای سیستم مدیریت انبار پیشرفته باشد که احتمال خطا را به حداقل برساند. اطلاعات ورودی دقیق باید بیانگر شماره بار، تاریخ ساخت، تاریخ انقضاء، شماره سریال، ردیابی سفارش، دستورالعمل بارگیری مجدد و سفارشات برگشتی باشد.

انبار کردن اصولی

 متخصصان انبار برای مدیریت موجودی‌ها، باید از فضایی کت در اختیار دارند به طور بهینه استفاده کنند، شرایط انبار کردن هر محصول در نظر گرفته شود و امکان بارگیری راحت آن‌ها در نظر گرفته شود. شرکت حمل و نقل کشتیرانی باید دارای کادری متخصص برای انبار کردن محصولات باشد.

ترخیص به موقع با حداقل تلفات و خسارت

بسته بندی، بررسی و بارگیری در مرحله بعدی است. این فرایندها باید به درستی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به محموله انجام گیرد و در عین حال به سرعت مدیریت شوند تا بار به موقع به مقصد برسد. فرآیند بارگیری توسط کارشناسان باید نظارت شود که اسناد بارگیری تهیه گردد و تحویل مناسب انجام گیرد. در صورتی که گهمه چیز خوب پیش برود و محصول به عالی‌ترین شکل به مقصد برسد، باعث شهرت شرکت حمل و نقل کشتیرانی خواهد شد و افراد بیشتری برای همکاری با آن شرکت ترغیب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: شرکت حمل و نقل بین المللی چیست؟

مسئولیت های مهم شرکت های حمل و نقل دریایی

بر اساس گزارشی که توسط بانک جهانی منتشر شده است،  تقریباً 57 درصد از اقتصاد جهان را تجارت بین‌الملل تشکیل می‌دهد و حدود 90 درصد آن از طریق دریا انجام می‌شود. صدها خط کشتیرانی وجود دارد و آن‌ها وظیفه حمل و نقل کالا بین کشورها را با استفاده از کشتی‌های کانتینری بر عهده دارند که امکان مبادله بیشتر محصولات را فراهم می‌کند.

شرکت حمل و نقل کشتیرانی دارای کشتی‌های کانتینری است که از بندری به بندر دیگر محموله را ترانزیت می‌کنند.  تقریباً تمام محصولات در تجارت جهانی را می‌توان به وسیله کانتینر حمل کرد، زیرا کالاها با خیال راحت سفر می‌کنند و جابجایی و تخلیه آن‌ها در بنادر آسان‌تر و سریع‌تر است.

نقش و مسولیت اصلی شرکت‌های حمل و نقل انتقال کانتینرهای بارگیری شده از یک مکان به مکان دیگر از طریق دریا است. اما ممکن است بار مشتری به اندازه یک کانتینر کامل نباشد، در چنین وضعیتی شرکت حمل و نقل کشتیرانی موظف است کانتینری را در اختیار مشتری قرار دهد که با بارهایی مشابه تکمیل شده باشد.

فناوری، نقش اساسی در ساده‌سازی زمان و هزینه‌ها در حمل‌ و نقل بین‌المللی ایفا می‌کند. با استفاده از فناوری، نظارت دقیق‌تر انجام می‌شود، امکان ایجاد گزارش‌های خودکار و ادغام تمام اسناد در یک مکان فراهم می‌گردد. بنابراین شرکت‌های ترانزیت دریایی باید بتوانند مدیریت دقیقی روی اطلاعات و پیگیری محموله داشته باشند.

بنابراین این شرکت‌ها مسئولیت بسیاری را در قبال امنیت و کیفیت خدمات حمل و نقل دریایی بر عهده دارند. یکی از مسئولیت‌های مهم آن‌ها، تضمین امنیت حمل و نقل بار و مسافران است. آن‌ها باید شرایط ایمنی برای نقل و انتقال بار و افراد، ایجاد کنند و از وقوع حوادث و تهدیدهای احتمالی دریایی جلوگیری کنند.  همچنین شرکت حمل و نقل کشتیرانی باید تا حد امکان کیفیت خدمات حمل و نقل را تضمین کند. آن‌ها باید استانداردهای مربوط به کیفیت بارها را رعایت کرده و تجهیزات و فناوری مناسب را برای برآورده کردن نیازهای حمل و نقل فراهم کنند. در کل مسئولیت‌های مهم شرکت‌های حمل و نقل دریایی شامل آرامش خاطر مشتری، تحویل به موقع و در سلامت کامل محموله است. این شرکت‌ها برای اجرای صحیح این مسئولیت‌ها باید با قوانین و مقررات مربوط به ترانزیت کالا آشنایی داشته باشند و از منابع و تجهیزات مناسب برخوردار باشند.

معرفی شرکت حمل و نقل کشتیرانی لیان ویسمن

شرکت حمل و نقل کشتیرانی لیان ویسمن ارائه دهنده خدمات نوین لجستیک است. شرکتی که با کادری مجرب و  متخصصان آگاه آمادگی ارائه خدمات ترانزیت انواع محموله‌ها را داراست. اگر به دنبال خدمات  حمل و نقل سریع‌تر، مقرون به صرفه‌تر و شفاف‌تر هستید، بهترین انتخاب پیش روی شما لیان ویسمن است.

ما با مجهز شدن به فن‌آوری‌های روز تلاش کرده‌ایم تا انواع خدمات مربوط به حوزه انبار و پیگیری محصولات را تسهیل کنیم و با بهره‌گیری از شرکای حمل و نقل قوی و کارمندان متعهد در کنار تجار و بازرگانانی ایستاده‌ایم که برای پویایی اقتصاد این مرز و بوم تلاش می‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت رسمی شرکت ما، مبدا و مقصد محموله خود را مشخص کنید و نوع حمل و نقل خود را انتخاب نمایید تا برآورد تقریبی خدمات انجام گیرد. همچنین می‌توانید با دفاتر ما تماس بگیرید تا از جزییات ارسال محموله و ریز هزینه‌ها نیز مطلع شوید.

شرکت حمل و نقل کشتیرانی

سوالات متداول

تقریبا هیچ محصولی در سطح تجارت جهانی وجود ندارد که از طریق حمل و نقل دریایی قابل ترانزیت نباشد. قابلیت بار با حجم بسیار زیاد، ایمنی بیشتر، هزینه کمتر، آلودگی اندک و استفاده محدود از سوخت‌های فسیلی اصلی‌ترین عواملی هستند که باعث می‌شوند تجار علاقه بیشتری به استفاده از خدمات انواع شرکت حمل و نقل کشتیرانی داشته باشند.

بهترین شرکت حمل و نقل کشتیرانی باید بتواند به انواع روش‌ها ترانزیت کالا را انجام دهد، مجهز به انبارداری دیجیتال باشد، سرعت و دقت بالایی برای ثبت اطلاعات داشته باشد، به شیوه اصولی محموله را انبار کند و با حداقل تلفات و خسارت در زمان اعلام شده بار را به مقصد برساند.

مهم‌ترین مسؤولیت شرکت حمل و نقل کشتیرانی این است بالانرین سطح خدمات را به مشتری ارائه کند و محموله را در نهایت صحت و در شرایطی ایمن حمل و به مقصد برساند. استفاده از فناوری‌های پیشرفته باعث می‌شود خدمات‌دهی این شرکت‌ها سطح رضایت بالاتری از سوی کاربران جذب کند؛ چرا که فرایند ثبت اطلاعات، پیگیری و ترخیص با سرعت و دقت بالاتری انجام می‌شود.

4.7/5 - (4 امتیاز)

خدمات

دسته‌ها

آخرین مقالات

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *