حمل بار هوایی از ترکیه به ایران

ترکیه یکی از قدیمی‌ترین شرکای تجاری ایران است که به سبب بهره‌مندی از بازارهای جهانی و قرارگیری جغرافیایی در نزدیکی ایران همواره مورد توجه تاجران بوده است. ترکیه و ایران مناسبات سیاسی و مشترکات فرهنگی بسیار زیادی دارند، و کیفیت محصولات ترک برای مشتری ایرانی اثبات شده است. این دلایل باعث شده‌اند تا دو کشور طی دهه‌های اخیر از نزاع های سیاسی بپرهیزند و روابط تجاری مستمری با یکدیگر داشته باشند. در حالی که محصولات پتروشیمی مهم‌ترین صادرات ایران به ترکیه را شامل می‌شوند، در لیست بهترین کالا برای واردات از ترکیه می‌توان به  کالاهای الکتریکی، لوازم یدکی، پارچه، انواع لوازم روشنایی و لوازم خانگی اشاره کرد.

بنابراین تجارت با ترکیه به دلیل نزدیکی جغرافیایی و نیاز متقابل این دو کشور باعث توسعه و رشد اقتصادی ایران می‌شود و تجار زیادی علاقمند به حمل بار هوایی از ترکیه به ایران هستند. در این مقاله قصد داریم درباره مزایای حمل بار هوایی، قوانین حاکم بر این نوع تجارت و نکات مهم تجارت با ترکیه اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

حمل بار هوایی از ترکیه به ایران

حمل بار هوایی از ترکیه به ایران، یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای جابجایی کالا و واردات است. با توجه به وجود فاصله جغرافیایی نزدیک بین دو کشور، حمل بار به وسیله هواپیما از ترکیه به ایران به سرعت و با کمترین هزینه و ریسک رخ می‌دهد.  حمل بار به ایران از طریق هواپیما مزایای بسیاری دارد. نخستین مزیت سرعت بسیار بالای حمل و نقل هوایی است که امکان رساندن بارهای مهم، مانند داروها یا محصولات فساد پذیر به مقصد را فراهم می‌کند. از طرفی هزینه حمل بار با هواپیما نسبت به دیگر روش‌های حمل بار کمتر است و بارهایی با ارزش بالا را اغلب با این روش جابجا می‌کنند.

 برای حمل بار هوایی از ترکیه به ایران، انتخاب شرکت حمل و نقل مناسب بسیار حائز اهمیت است. هر چقدر شرکتی که برای حمل و نقل هوایی انتخاب می‌کنید با تجربه و مجهز به وسایل جابجایی قوی‌تری باشد، نیازهای حمل بار شما را با دقت و سرعت بیشتری برطرف می‌کند.

حمل بار هوایی از ترکیه به ایران هر چند که سریع و موثر است، اما چالش‌هایی را هم بر سر راه خود دارد که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.  یکی از این چالش‌ها تراکم در ترافیک هوایی است. هر روز، هزاران بار از مبدا ترکیه به سراسر جهان از طریق خطوط حمل و نقل هوایی ارسال می‌شود و این باعث می‌شود تا زمان بررسی اطلاعات معامله و انجام عملیات حمل بار مقداری وقت‌گیر شود.

البته برخی شرکت‌های حمل بار به سبب خوشنام بودن و ایجاد رابطه سازنده در هر دو کشور، می‌توانند خیلی زود محموله را به مقصد برسانند و از چالش‌های احتمالی پیشگیری کنند. متنوع بودن بارها نیز عامل دیگری است که گاها باعث می‌شود روند ارسال و ترخیص طولانی شود. اما شرکت‌هایی که مشتریان زیادی برای جابجایی کالا دارند با دسته‌بندی اصولی کالاهایی که با هم منطبق هستند، پروسه تحویل بار را کوتاه می‌کنند.

 یکی دیگر از چالش‌های حمل بار هوایی از ترکیه به ایران، مربوط به بحران‌های امنیتی است. با توجه به اینکه هر دو کشور در منطقه خاورمیانه واقع شده‌اند که گاه و بیگاه حریم هوایی آن‌ها دستخوش اتفاقات غیرمترقبه می‌شود، بحران‌های امنیتی می‌توانند تأثیر بزرگی در حمل بار و رسیدن به مقصد داشته باشند.

با تمام این اوصاف طی دهه‌های گذشته برای بازرگانان سراسر دنیا و به طور خاص برای تجار ایرانی حمل بار به شیوه هوایی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.  حمل بار هوایی بر رشد اقتصاد تاثیر می‌گذارد و می‌تواند در توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی و ایجاد اشتغال مؤثر باشد. یکی از مزیت‌های حمل بار هوایی همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، سرعت بالا در انجام سفارشات است. این باعث می‌شود که کالاها و محصولات به سرعت به مقصد برسد و بازاریابی و فروش آن‌ها آغاز شود. بنابراین استفاده از حمل بار هوایی از ترکیه به ایران می‌تواند عامل مؤثری بر توسعه بخش‌های تولیدی و صنعتی باشد و باعث افزایش تجارت و سرمایه‌گذاری در کشور شود.

هزینه حمل بار هوایی از ترکیه

هزینه حمل بار هوایی از ترکیه به ایران تحت تاثیر عوامل متنوعی تعیین می‌شود. برای تخمین دقیق هزینه حمل بار هوایی بهتر است با شرکت حمل و نقل تماس بگیرید و اطلاعات دقیقی  درباره نوع کالا، وزن و حجم بسته و نوع‌ بسته‌بندی ارائه دهید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند. همچنین اگر به جمع آوری بار از شهرهای مختلف ترکیه احتیاج داشته باشید، هزینه حمل و نقل تا فرودگاه هم باید محاسبه شود. اگر نیاز به انبار کردن محموله وجود داشته باشد باز هم در قیمت نهایی اثر خواهد گذاشت.

به طور کلی بارهای سنگین‌تر و بزرگتر هزینه حمل بار بیشتری را در بر خواهند داشت و اگر محموله به شرایط نگهداری خاصی نیاز داشته باشد، هزینه اضافی بر آن وارد  می‌گردد. تجار همیشه باید علاوه بر قیمتی که از شرکت‌های حمل بار هوایی استعلام می‌کنند، هزینه‌های مرتبط با بسته‌بندی، بارگیری، تخلیه و بیمه بار را نیز لحاظ کنند. همچنین از آنجایی که حمل بار هوایی از ترکیه به ایران مشمول قوانین تجارت بین المللی است، هزینه مربوط به گمرک و مالیات نیز باید مورد توجه قرار گیرد. با توجه به این موارد هزینه بار هوایی تعیین می‌شود. البته باید در نظر داشته باشید که برخی شرکت‌ها به مشتریان ثابت خود تخفیفات و طرح‌های تشویقی ارایه می‌دهند که در نتیجه باعث کمتر شدن هزینه حمل بار هوایی از ترکیه به ایران می‌شود.

بیشتر بخوانید: حمل دریایی به اروپا

قوانین حمل بار هوایی از ترکیه به ایران

اگر شما قصد دارید محموله خود را از ترکیه به ایران ارسال کنید، باید بدانید که این حمل و نقل میبایست با رعایت قوانین و مقررات مربوط به حمل بار هوایی اتفاق بیفتد. بسته‌هایی که به ایران ارسال می‌شوند باید در وزن و اندازه‌ای که مجاز اعلام شده است، باشد و نوع بسته‌بندی استاندارد داشته باشد. پیش از خرید کالا در نظر داشته باشید که شما امکان واردات کالاهای اشتعال زا و مواد منفجره، انواع مشروبات الکلی، مواد مخدر، برخی داروها، اسلحه‌های گرم و سرد، سنگ‌ها و فلزهای قیمتی، ارز و پول نقد و مایعات معطر را نخواهید داشت. بنابراین ابتدا بررسی کنید که محصول مورد نظر شما مجوز ورود به ایران را دارد یا خیر و سپس به حساب فروشنده وجه واریز نمایید. محدودیت‌های حمل مواد خطرناک را در نظر بگیرید و چنانچه قصد خرید محصولی خاص را دارید که واردات آن ممنوع نیست، اما برای حمل بار هوایی از ترکیه به ایران نیاز به شرایط حمل و نقل خاصی دارید، ابتدا با شرکت حمل و نقل بین المللی موضوع را مطرح کنید.

علاوه بر این باید به مقررات فرودگاه مقصد دقت کنید و پیش از رسیدن محموله هرگونه موانع برای ورود بار را از بین ببرید. چنانچه در زمینه تجارت با ترکیه تجربه و آگاهی کافی ندارید، پیشنهاد می‌شود با مراجعه به شرکت‌های حمل بار هوایی معتبر با مقررات حمل کالا از ترکیه به ایران آشنا شوید. برای اطلاعات از قوانین و ارسال بار به ایران و همچنین استعلام نرخ حمل می توانید با لیان ویسمن در ارتباط باشید.

مدت زمان حمل بار هوایی از ترکیه

مدت زمان حمل بار هوایی از ترکیه به ایران با توجه به فرودگاه مبدا و حجم بار بین سه تا پنج روز کاری است. اگرچه فاصله چندانی بین دو کشور وجود ندارد، اما به جهت تکمیل بار و نیز شرایط آب و هوایی زمان رسیدن محموله به مقصد ممکن است با تاخیر مواجه شود. به همین دلیل در فصل زمستان تاخیر در رسیدن بار کاملا محتمل است و تجار باید این مورد را در نظر بگیرند.

نکات مهم حمل و نقل هوایی از ترکیه به تهران

نکات مهمی  برای حمل بار هوایی از ترکیه به ایران وجود دارد که باید پیش از اقدام برای تجارت مورد توجه قرار گیرند. یکی از نکات مهم انتخاب بهترین شرکت حمل و نقل است که با توجه به تجربه، قیمت و خدماتی که ارائه می‌دهد قابل اعتماد باشد. همچنین لازم است که تجار قوانین و مقررات مربوط به حمل و نقل بین المللی را رعایت کنند و مدارک لازم را جهت واردات کالا و ترخیص آن از گمرک به دست آورند. هنگام حمل و نقل بار، استفاده از بسته‌بندی مناسب بسیار مهم است تا محموله از هرگونه آسیب خارجی در امان بماند، البته اگر یک شرکت حمل و نقل معتبر پیدا شود می‌توان با خیال راحت این امور را به آنان واگذار کرد.

همچنین بازرگانان باید به بیمه بار توجه ویژه داشته باشند تا در صورت وقوع هرگونه خسارت، مشکلی برای سرمایه وارد کننده به وجود نیاید. نکته دیگری که باید به آن توجه شود، قوانین مربوط به واردات و صادرات از ترکیه و ایران است. لازم است که تجار با این قوانین آشنا شوند، از واردات کالاهای غیر مجاز بپرهیزند و وزن و ابعاد محموله را به درستی انتخاب کنند. وجود مشکلاتی که در صورت سهل‌انگاری رخ می‌دهند، تجار را با خسارت، هزینه و عوارض اضافی مواجه می‌کنند، بنابراین لازم است تا تمام قوانین واردات و صادرات به ترکیه را بدانند و در صورت نیاز با یک کارشناس خبره در این زمینه مشورت کنند. در کل بهتر است که در مورد حمل و نقل هوایی بیشتر بدانید تا بتوانید بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.

مراحل صادرات بار از ترکیه به ایران

صادرات بار از ترکیه به ایران یک فرآیند است که به مراحل مختلفی تقسیم می‌شود. در ابتدا باید با توجه به نیاز بازار داخلی، کالا یا محصول انتخاب شود و سپس باید مجوزهای لازم برای واردات اخذ گردد. اخذ مجوز با ارایه مدارک امکان‌پذیر است. همچنین باید اظهارنامه، پیش فاکتور و مدارک این چنینی نیز به مسؤولان گمرکی ایران و ترکیه تحویل داده شود.

در مرحله بعد جمع‌آوری، بسته‌بندی و حمل و نقل کالا با استفاده از ناوگان حمل و نقل زمینی، هوایی یا دریایی صورت می‌گیرد. در این مرحله انتخاب بهترین روش حمل و نقل بر اساس نوع کالا، هزینه، زمان و مقصد نهایی صورت می‌گیرد. تاجران معمولا برای سرعت و سهولت در جابجایی شیوه حمل بار هوایی از ترکیه به ایران را انتخاب می‌کنند.

بعد از اینکه کالا وارد ایران شد، مراحل ترخیص آغاز می‌شود. در این مرحله هم با ارائه مدارک و پرداخت عوارض و مالیات، کالا ترخیص می‌شود و وارد کننده می‌تواند برای انبار کردن، بازاریابی و فروش برنامه‌ریزی کند. صادرات بار از ترکیه به ایران یک فرآیند پیچیده است که نیازمند توجه به مراحل مختلف و دریافت مدارک لازم دارد. در این میان انتخاب بهترین روش حمل و نقل و تکمیل مراحل ترخیص گمرکی  از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که لازم است بازرگانان با علم و آگاهی کافی در این زمینه اقدام کنند.

ارسال بار از شهرهای:

  • اسکندرون ISKENDERUN
  • مرسین MERSIN
  • ازمیر IZMIR
  • استانبول ISTANBUL
  • تکیرداغ TEKIRDAG
  • گبزه GEBZE

 ترکیه به ایران امکان‌پذیر است. شرکت حمل و نقل هوایی می‌تواند برای جمع آوری بار از شهرهای مختلف، انبار کردن در مبدا و رساندن به فرودگاه در روز ارسال به تجار کمک کند.

سوالات متداول

هزینه حمل بار هوایی از ترکیه به ایران تحت تاثیر عوامل متنوعی از جمله نوع کالا، وزن و حجم بسته، نوع‌ بسته‌بندی، بیمه بار، شرایط خاص و عوامل جانبی تعیین می‌شود. برای تخمین دقیق هزینه حمل بار هوایی بهتر است با شرکت حمل و نقل تماس بگیرید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.

مدت زمان حمل بار هوایی از ترکیه به ایران با توجه به فرودگاه مبدا و حجم بار بین سه تا پنج روز کاری است. اگرچه فاصله چندانی بین دو کشور وجود ندارد، اما به جهت تکمیل بار و نیز شرایط آب و هوایی زمان رسیدن محموله به مقصد ممکن است با تاخیر مواجه شود.

حمل بار هوایی از ترکیه به ایران، یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای جابجایی کالا و واردات است. با توجه به وجود فاصله جغرافیایی نزدیک بین دو کشور، حمل بار به وسیله هواپیما از ترکیه به ایران به سرعت و با کمترین هزینه و ریسک رخ می‌دهد.

جمع‌آوری، بسته‌بندی و حمل و نقل کالا در ترکیه برای صادرات به ایران با استفاده از ناوگان ترانزیت زمینی، هوایی یا دریایی شرکت‌های حمل و نقل صورت می‌گیرد. در این مرحله انتخاب بهترین روش حمل و نقل بر اساس نوع کالا، هزینه، زمان و مقصد نهایی صورت می‌گیرد.

به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *