حمل دریایی به اتریش

حمل دریایی بارهای مختلف به اروپا یکی از راه‌های تجارت است که در تمامی کشورها رواج دارد. این حمل دریایی لزوما قرار نیست مربوط به باری باشد که از ایران به سمت اروپا می‌رود. ممکن است کشتی از کشوری دیگر عازم اروپا است و به هر دلیلی بارش را در بنادر ایران دپو کرده و سپس از ایران به سمت اروپا بارگیری می‌شود. از طرف دیگر بسیاری از کشورهای اروپایی هم در حاشیه دریا نیستند و بار مستقیما ار طریق دریا، به این کشورها نمی‌رسد. به این منظور بار ابتدا از ایران به بنادر یکی از کشورهای حاشیه اقیانوس رفته و سپس از آن‌جا به‌صورت زمینی یا هوایی به کشور مقصد می‌رسد. اتریش یکی از همین کشورهاست که چون محصور در خشکی است، بارها باید به روش‌های غیردریایی به آن برسند. اتریش از شمال با آلمان و از جنوب با ایتالیا و اسلوونی هم مرز است. این کشور از سمت شرق با مجارستان و اسولواکی و از غرب با سوییس و لیختنشتاین مرز دارد. همان‌طور که می‌بینیم هیچ حاشیه دریایی برای اتریش وجود ندارد. پس وقتی در مورد حمل دریایی به اتریش می‌گوییم، منظور رسیدن بار به بندری در اتریش نیست. بلکه مقصد انتهایی محموله این کشور است. در این مطلب بیشتر در مورد حمل دریایی به اتریش خواهیم گفت.

چرا حمل و نقل دریایی به اتریش؟

برای حمل هر نوع محموله‌ای ما روش‌های زمینی، هوایی و دریایی را داریم. هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند. چون در این مطلب ما روی حمل و نقل دریایی به اتریش صحبت می‌کنیم، پس در مورد مزایای این روش بیشتر خواهیم گفت.

هزینه مناسب ارسال‌های دریایی

یکی از دلایلی که حمل و نقل دریایی به اتریش را محبوب‌تر کرده، هزینه مناسب آن است. اصولا حمل و نقل دریایی به لحاظ هزینه، مقرون به‌صرفه‌تر از حمل و نقل هوایی است. به همین دلیل بسیاری از کشورها حتی اگر شهرهای ساحلی هم نداشته باشند ترجیح می‌دهند بخش عمده سفر محموله آن‌ها با کشتی باشد تا در هزینه‌های کلی صرفه‌جویی کرده باشند. پس قیمت حمل دریایی به اتریش اولین عامل مهم برای انتخاب این روش است.

امکان حمل و نقل محموله‌های سنگین

اگر صاحب محموله، باری با وزن خیلی زیاد را بخواهد جابه‌جا کند، چاره‌ای به‌جز استفاده از کشتی نخواهد داشت. تنها وسیله‌های باربری که می‌توانند محموله‌هایی با تناژ بالا را جابه‌جا کنند،‌ کشتی‌های باری بزرگ هستند. پس امکان جابه‌جایی‌های عظیم، دومین دلیل برای باربری دریایی به اتریش است.

زمان، نکته منفی حمل و نقل دریایی به اتریش

برای بعضی از محموله‌ها، زمان عاملی مهم است. طبیعی است که ارسال بار هوایی به اتریش از نظر زمان‌بندی بهترین انتخاب است. اما این روش مشکلات خاص خودش را دارد. اول اینکه شما نمی‌توانید بارهای خیلی سنگین را با این روش جابه‌جا کنید و دوم بحث هزینه که گاهی تمام حساب و کتاب‌ها را برهم می‌زند. پس با اینکه حمل و نقل دریایی، ‌زمان زیادی لازم دارد بازهم وقتی حجم و وزن محموله زیاد باشد، تاجران ترجیح می‌دهند به‌جای چند مرتبه حمل بار با هواپیما یا از راه زمینی، یک‌بار و از طریق دریا محموله خود را جابه‌جا کنند. در مورد حمل و نقل دریایی به اتریش هم این مورد صدق می‌کند.

حمل دریایی از اتریش

مواردی که گفتیم در مورد حمل دریایی به اتریش بود. حالا می‌خواهیم کمی هم در مورد حمل و نقل دریایی از اتریش بگوییم. در این مورد هم معمولا در بسیاری از موارد برای حمل محموله به ایران،‌ از راه‌های زمینی یا هوایی بیشتر استفاده می‌شود. اما همان‌طور که در ابتدای متن گفتیم، گاهی مقصد ایران نیست و قرار است بعد از ایران، محموله به کشور دیگری منتقل شود. در صورت بالا بودن حجم و وزن محموله، معمولا حمل و نقل دریایی از اتریش برای تاجران مقرون به صرفه‌تر و منطقی‌تر خواهد بود. در این شرایط باید بار از مبدا اتریش به‌صورت زمینی یا هوایی، به یکی از کشورهای همسایه که مجاور دریاست ارسال شده و سپس از آن‌جا به مقصد بارگیری شود.

سرویس حمل دریایی از اتریش

برای حمل محموله از اتریش، باید بار ابتدا به یکی از کشورهای اروپایی که دارای بندرهای بین‌المللی هستند منتقل شود. معمولا این محموله از راه‌های هوایی و زمینی به این شهرها منتقل می‌شود. حمل و نقل زمینی عموما برای بارهایی با تناژ بالا انجام می‌شود. از آن پس بار باید به کشتی وارد شده و به آب‌های آزاد برسد. حمل دریایی از اتریش به همین دلایل،‌ هم زمان‌برتر و هم پرهزینه‌تر خواهد بود. با این‌‌حال برای محموله‌های با تناژ بالا بهترین روش حمل دریایی از اتریش است.

قیمت حمل دریایی به اتریش

نرخ حمل دریایی به اتریش، بستگی به نوع بار و شرایط کشتی دارد. از طرف دیگر همان‌طور که گفتیم، حمل بار به اتریش باید به‌صورت ترکیبی باشد. یعنی ترکیبی از حمل و نقل دریایی  و حمل بار به‌صورت هوایی یا زمینی. تمامی این موارد روی هزینه باربری دریایی به اتریش تاثیرگذار است. اگر برای مرحله دوم حمل و نقل، راه ارسال بار هوایی به اتریش انتخاب شود طبعا هزینه بیشتر و اگر راه زمینی انتخاب شود در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد. از طرفی مهم است که بار از کجا به اتریش وارد می‌شود. هرچقدر مسیر دریایی طولانی‌تر باشد، قیمت حمل دریایی به اتریش بیشتر خواهد بود.

 وزن محموله، دیگر عامل مهم در تعیین هزینه حمل و نقل کشتیرانی به اتریش است. مشخصا مقدار بار بیشتر، هزینه بیشتری هم می‌طلبد. نوع بسته‌بندی و نحوه بارگیری هم می‌تواند روی هزینه نهایی تاثیرگذار باشد. اگر بار در بندری در میانه مسیر انبار شود، هزینه انبارداری را هم باید درنظر گرفت. در عین حال هزینه‌های گمرکی و بیمه هم مواردی است که با توجه به نوع و وزن بار تفاوت‌های زیادی را در مجموع هزینه‌ها ایجاد می‌کنند. پس اگر بخواهیم نکات مهم در تعیین هزینه حمل دریایی به اتریش را خلاصه کنیم، باید به این موارد اشاره کنیم:

 • هزینه‌های مربوط به انبارداری
 • هزینه‌های تشریفات گمرکی
 • نوع بسته‌بندی و نحوه بارگیری محموله
 • فاصله مبدا اصلی تا اتریش
 • حجم و وزن کالا
 • هزینه‌های مربوط به بیمه محموله
 • مالیات بر ارزش افزوده که در بعضی موارد در نظر گرفته می‌شود
 • هزینه دپو در بنادر که با توجه به محل دپو متفاوت است
 • هزینه‌های ترمینالی THC
 • کرایه حمل با کشتی
 • هزینه‌های صدور بارنامه دریایی
 • هزینه‌های دیگر

حمل بار به صورت دریایی به اتریش

برای انتقال بار به اتریش، می‌توان از طریق شرکت‌های حمل و نقل معتبر، یک کشتی را اجاره کرد. در این صورت یک قرارداد اجاره بین طرفین معامله بسته می‌شود و هر کدام از طرفین یک نسخه از این قرارداد را در اختیار دارند. بر طبق قرارداد اجاره کشتی، تمامی وسایل موجود در کشتی و همه خدمه در اختیار شرکتی است که کشتی را اجاره کرده است. در مقابل اجاره کننده موظف است که تمامی این وسایل و افراد را سالم به مالک کشتی یا شرکت اجاره دهنده تحویل دهد. این قرارداد شامل موارد زیر است:

 • نام و مشخصات کشتی
 • نام و مشخصات مالک کشتی
 • نام و مشخصات اجاره کننده
 • مشخصات و ظرفیت کشتی
 • نوع بار
 • مشخصات کامل محموله
 • مشخصات بنادری که بار از آن‌ها بارگیری و از آن‌ها تخیله می‌شود
 • نرخ اجاره کشتی و نحوه پرداخت
 • زمان مشخص برای بارگیری و تخلیه
 • موارد دیگر

نکات مهم حمل دریایی به اتریش

در میان مسیرهای حمل و نقل دریایی، بعضی از مسیرها تردد بیشتری دارند و مسیر اصلی کشتی‌های باری از این دریاها می گذرد. از طرفی، قاره اروپا با داشتن برترین کشورهای دنیا به لحاظ اقتصادی، یکی از مهم‌ترین مقاصد و مبدا‌های تجاری دنیاست. برای حمل دریایی به اتریش، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپا، ابتدا باید به یکی از شرکت‌های معتبر حمل و نقل بین‌المللی مراجعه کرد. این یکی از مهم‌ترین نکات حمل دریایی به اتریش برای تضمین روند کار است. بعد از مراجعه به شرکت، ابتدا باید از نحوه انتقال محموله آگاه شد. اینکه آیا مسیر دریایی، بهترین مسیر برای انتقال محموله به اتریش است یا می‌توان از راه دیگری هم اقدام کرد. با توجه به مواردی که حمل و نقل دریایی به اتریش را تایید می‌کند، اگر انتخاب همین روش بود باید به سراغ دیگر موارد رفت.

بیشتر بخوانید: حمل دریایی به اروپا

نکته مهم دیگر در حمل دریایی به اتریش، نوع بسته‌بندی محموله است. با توجه به مسیر دریایی، و اینکه شرایط آب و هوایی می‌تواند به‌صورت خیلی مستقیم روی بار کشتی تاثیر بگذارد، توجه به بسته‌بندی اولویت دارد. بسته‌بندی نامناسب باعث آسیب رسیدن به بار و ضرر اقتصادی خواهد شد.

نکته مهم دیگر در حمل و نقل دریایی به اتریش،‌ بیمه محموله است. وجود یک بیمه‌نامه معتبر در واقع سلامت رسیدن محموله را ضمانت می‌کند. به بندهای مختلف بیمه باید توجه کرد تا از پوشش‌دهی تمامی موارد اطمینان حاصل شود.

انبارداری محموله نکته مهم دیگر است. در هر نقطه از مسیر که به هر دلیلی قرار به انبار شدن محموله باشد، باید از استانداردهای انبارداری اطمینان حاصل شود.

نحوه بارگیری هم از نکات کلیدی دیگر در مورد حمل و نقل کشتیرانی به اتریش است. با توجه به مسیر طولانی دریایی، باید بارگیری در کانتینرهایی با گنجایش استاندارد محموله انجام شود.

گرفتن مجوزهای لازم از مراجع معتبر در کشورهای مبدا و مقصد،‌ یکی دیگر از نکات مهم حمل دریایی به اتریش است. اروپا، قوانین بسیار محکمی را در زمینه صادرات و واردات دارد و به همین دلیل هم ارائه مجوزهای لازم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

شرکت‌های معتبر در زمینه ارسال محموله دریایی به اتریش،‌ امکان پیگیری آنلاین محموله را در طول مسیر برای تاجران فراهم کرده  است. این ویژگی در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای، باعث آگاه شدن به موقع مالک محموله شده و اقدامات لازم هرچه سریع‌تر انجام خواهد شد.

پس نکات مهم حمل و نقل دریایی به اتریش را می توانیم به این موارد خلاصه کنیم:

 • انتخاب شرکت حمل و نقل دریایی معتبر
 • گرفت مجوزهای لازم
 • بسته‌بندی مناسب محموله
 • بیمه‌ کردن محموله
 • انبارداری صحیح
 • نحوه بارگیری
 • رهگیری محموله

مزایا و معایب حمل دریایی به اتریش

تمامی روش‌های حمل و نقل بار،‌ دارای مزایا و معایب خاص خودشان هستند. روش باربری دریایی به اتریش هم از این قاعده مستثنی نیست. اما عموما با در نظر گرفتن تمامی مزایا و معایب، بهترین راه برای انتقال محموله انتخاب می‌شود.

مزایای حمل و نقل دریایی به اتریش

 

 • امکان جابه‌جایی بارهایی با تناژ بسیار زیاد
 • امنیت این روش حمل و نقل نسبت به دیگر روش‌ها
 • کم‌تر بودن هزینه‌های حمل دریایی به اتریش، نسبت به مسیرهای هوایی و زمینی
 • کمتر بودن محدودیت‌ها در روش حمل و نقل دریایی

معایب حمل و نقل دریایی به اتریش

 

 • طولانی‌ بودن زمان حمل و نقل دریایی،‌ مهم‌ترین مشکل در این روش جابه‌جایی است.
 • برای مسیرهای کوتاه‌تر،‌ نسبت به حمل و نقل هوایی و دریایی،‌ شاید خیلی مقرون به‌صرفه نباشد.

سوالات متداول

این کار را باید به شرکت حمل و نقل بار سپرد. با ارائه اطلاعات لازم در مورد نوع بار، وزن، حجم و شرایط مبدا ومقصد، با درنظر گرفتن هزینه‌های جانبی، قیمت حمل دریایی به اتریش اعلام می‌شود.

هر حمل و نقلی، هزینه‌های جانبی دارد که باید به مجموع هزینه‌های حمل محموله اضافه کرد. هزینه‌هایی مانند انبارداری،‌ هزینه‌های گمرکی در کشورهای مبدا و مقصد، هزینه بیمه، هزینه‌های مربوط به بسته‌بندی و هزینه‌های از پیش تعیین نشده که معمولا در سفرهای دریایی به دلیل تغییرات آب و هوایی و شرایط دریا، امکان رخ دادن آن‌ها وجود دارد.

در قرارداد بیمه، تمامی نکات مربوط به بار و شرایط کشتی و نوع سفر ذکر می‌شود و طرفین این قرارداد را امضا می کنند. اگر هرنوع حادثه غیرعمدی در طول سفر یا زمان بارگیری و تخلیه رخ دهد که سلامت کالا سهوا به خطر افتد، بیمه باید برطبق قرارداد،‌ خسارت را پرداخت کند.

برای پاسخ به این سوال باید به نوع بار، زمان‌بندی و هزینه‌های در نظر گرفته شده دقت کرد. اگر زمان در ارسال بار اهمیت زیادی دارد، طبعا ارسال بار هوایی به اتریش منطقی‌تر است. اما اگر وزن و حجم محموله خیلی زیاد باشد و امکان ارسال آن از طریق پرواز وجود نداشته باشد، چاره‌ای جز حمل و نقل دریایی به اتریش وجود ندارد.

خیر. درصورتی که میزان بار به اندازه ظرفیت کشتی نباشد، مالک می‌تواند بخشی از کانتینرهای کشتی را اجاره کند.

به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *