سایت گمرک بندرعباس

گمرک شهید رجایی یکی از فعال‌ترین و پرمنفعت‌ترین مراکز گمرکی ایران است. سایت گمرک بندرعباس  با تکیه بر مدیریت هوشمندانه و حرفه‌ای و استفاده از فناوری‌های روز، خود را به یکی از پرترددترین مراکز ترانزیت کشور تبدیل کرده است. این گمرک با وسعتی حدود ۵۰۰۰ هکتار، گنجایش ورود و ترخیص ۹۰ میلیون تن کالا را در طول سال دارد و امروز با بیش از ۱۰۰ بندر در جهان تبادل کالا انجام می‌دهد.

اهمیت گمرک شهید رجایی بندرعباس

گمرک شهید رجایی بندرعباس به تنهایی دروازه ورود بیش از 55 درصد خودروهای خارجی موجود در کشور است. همچنین ۹۰ درصد از کالاهای کانتینری کشور در این گمرک تخلیه می‌شوند. این مرکز گمرکی نقش تعیین کننده‌ای در کاهش هزینه‌های حمل و نقل برای واردات کالا به داخل کشور دارد و در زمینه صادرات و واردات به عنوان یکی از نمادهای مهم اقتصاد کشور شناخته می‌شود. با این وجود می‌توانیم اهمیت سایت گمرک بندرعباس را اینگونه نام ببریم:

  • تسهیل تجارت

فرآیند ترخیص کالا در گمرک بندرعباس به‌عنوان یک نقطه جغرافیایی طبیعی برای واردات و صادرات انواع کالاها و محصولات با سرعت و کیفیت بالایی انجام می‌شود. در این سایت گمرکی با استفاده از فناوری‌های جدید روز و سامانه‌های الکترونیکی هوشمند، فرآیند ترخیص کالا در کمترین زمان و با کمترین هزینه‌  محقق می‌گردد. بنابراین تسهیل تجارت، تاجران و سرمایه‌گذاران را ترغیب می‌کند  تا از این گمرک برای واردات و صادرات استفاده کنند و سراغ گمرک‌های دیگر نروند. اعتماد سرمایه‌گذاران به خدمات عالی سایت گمرک بندرعباس باعث شده است تا این مرکز به‌عنوان یک شریان اصلی برای تجارت کشور مطرح شود.

  • کمک به توسعه منطقه آزاد بازرگانی و تجاری بندرعباس

بندرعباس از اهمیت استراتژیک و اقتصادی بسیار زیادی برخوردار است. با توجه به اینکه این بندر استان هرمزگان در زمره مناطق آزاد بازرگانی و تجاری قرار دارد، از ظرفیتی برخوردار است که بتواند به سرعت بازار هدف خود را توسعه دهد. در این راستا گمرک شهید رجایی نقش مهمی در ارتباط با بازارهای خارجی ایفا می‌کند. نقش  سایت گمرک بندرعباس به عنوان منطقه آزاد اینگونه تعریف می‌شود که با صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های حمل‌ونقل، محصولات داخلی را به بازارهای خارجی حاشیه خلیج و سراسر دنیا صادر کند و از این رهگذار باعث افزایش درآمد داخلی و بهبود وضعیت اقتصادی کشور ‌شود.

  • کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت ترخیص کالا

تمام کسب و کارهایی که به بازارهای خارجی وابسته هستند، برای اینکه طبق قوانین و مقررات مربوط به واردات و صادرات، تجارت خود را پیگیری کنند، گذارشان به گمرک خواهد افتاد. هر چقدر روند امور گمرکی سرعت و کیفیت بیشتری پیدا کند، سرعت ورود و خروج کالاها نیز بالاتر می‌رود و هزینه‌های حمل و نقل برای بازرگانان کاهش پیدا می‌کند. این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که گمرک، مسئولیت بازرسی دقیق و کنترل کیفی کالاها را نیز بر عهده دارد. بنابراین هم به کاهش هزینه‌های جانبی مانند بیمه‌ کمک می‌کند و هم ضریب سود سهامداران را افزایش می‌دهد. این روند اصولی همچنین موجب کاهش خسارت‌های ناشی از ورود کالاهای غیرمجاز و غیراستاندارد می‌شود. اهمیت سایت گمرک بندرعباس در این است که واردکنندگان و صادرکنندگان می‌توانند هزینه‌ها را به حداقل برسانند و ریسک‌ مربوط به خروج و ورود بار را کاهش دهند.

  • کنترل قاچاق

با توجه به حجم واردات و صادرات از گمرک شهید رجایی، کنترل قاچاق در این مرکز بسیار حائز اهمیت است. با این وجود و به دلیل قدمت و تجربه‌ای که این گمرک دارد، کنترل و بررسی محموله‌ها با دقت  بسیار بالا انجام می‌شود. بنابراین سایت گمرک بندرعباس با کنترل هوشمندانه، تشخیص بار قاچاق را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد و به این ترتیب از ورود کالاهای قاچاق و غیرقانونی به کشور جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: حمل محموله خطرناک

  • تأمین امنیت ملی و کاهش تهدیدات امنیتی

گمرک شهید رجایی بندرعباس، همان‌طور که دروازه ورود کالا به کشور و توسعه اقتصادی است می‌تواند درگاه ورود کالاهای قاچاق و بستری برای بروز تهدیدات امنیتی باشد. با این حال سایت گمرک بندرعباس با بهره‌گیری از امکانات پیشرفته، دستگاه‌های ردیابی مدرن، سامانه هوشمند و اپراتورهای متخصص، امکان قاچاق کالا، ورود و خروج مواد مخدر و تهدیدات امنیتی را به حداقل می‌رساند. در چنین بستر امنی است که تاجران به این مرکز اعتماد می‌کنند تا سرمایه و کسب و کار خود را از این دریچه به بازارهای بین‌المللی بفرستند و یا ملزومات مورد نیاز کشور را تامین کنند.

 مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

ترخیص کالا از سایت گمرک بندرعباس مراحلی دارد که باید به ترتیب پیش بروید تا بتوانید کالاهایتان را به صورت قانونی و بدون هیچ مشکلی ترخیص کنید. این ۵ مرحله را در ادامه با هم مرور می‌کنیم:

  • مرحله اول: ثبت نام و تحویل مدارک

شما به‌عنوان تاجر ابتدا باید به صورت آنلاین یا حضوری در گمرک ثبت نام کنید و مدارک مربوط به کالاها را به مأمورین گمرک تحویل دهید. این مدارک شامل بارنامه، فاکتور فروش،  اطلاعات فروشنده و مواردی از این دست می‌شود که باید مورد بررسی ماموران گمرک قرار گیرند. همچنین شما باید گمرک شهید رجایی بندرعباس را به عنوان مقصد محموله انتخاب کنید.

  • مرحله دوم: هزینه‌های گمرکی را بپردازید

اکنون باید مالیات و عوارض مربوط به ترخیص کالا را بپردازید.

  • مرحله سوم: بازرسی و تعیین ارزش توسط ماموران گمرک

ماموران گمرک کالاها را بررسی می‌کنند تا معیوب و غیراستاندارد نباشند و با مشخصات درج شده مغایرتی وجود نداشته باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل باید اصلاح صورت بگیرد یا اگر تخلفی رخ داده باشد با متخلف برخورد قانونی خواهد شد. کالاها توسط کارشناسان گمرک بر اساس قوانین موجود و تعرفه بازار، ارزش گذاری می‌شوند.

  • مرحله چهارم: برای پرداخت مالیات به صندوق بروید

پس از ارزش گذاری کالاها یا محصولات، مجددا باید مالیات و عوارض گمرکی پرداخت کنید تا مجوز ترخیص صادر شود.

  • مرحله پنجم: صدور مجوز ترخیص کالا

در این مرحله سایت گمرک بندرعباس مجوز ترخیص کالا را صادر می‌کند و شما می‌توانید برای بارگیری و خروج کالا از گمرک اقدام کنید.

 بیشتر بخوانید: حمل دریایی به اروپا

نکات مهم برای ترخیص بار از گمرک شهید رجایی بندرعباس

برای ترخیص بار از گمرک لازم است تا نکاتی را همیشه مد نظر داشته باشید.

  • برای ترخیص بار از گمرک حتماً باید قوانین و مقررات گمرکی کشور را رعایت کنید و با آن‌ها آشنا باشید. اطلاعات درباره تعرفه‌ها، دفاتر گمرکی، محدودسازی‌ها و همچنین نحوه پرداخت عوارض گمرکی برای صادرات و واردات بسیار حائز اهمیت است. عدم آشنایی با قوانین گمرکی باعث تاخیر انجام عملیات گمرکی و حتی بروز مشکلات مالی می‌شود. با آگاهی از قوانین گمرکی از موانعی مانند محدودیت‌های صادرات یا واردات مطلع می‌شوید و برنامه‌ریزی‌های موردنیاز را انجام می‌دهید.
  • همیشه هنگام ارائه مدارک مربوط به کالا دقت کنید و مدارک واقعی و بدون دستکاری را به ماموران گمرک ارائه کنید. اولین دلیل برای ارائه مدارک درست، دسترسی ماموران سایت گمرک بندرعباس به اطلاعات صحیح و معتبر در رابطه با شرایط انتقال و ترخیص بار است. گمرک به منظور اطمینان از قانونی بودن، بررسی دقیقی روی این مدارک انجام می‌دهد. به همین دلیل هرچقدر مدارک روشن‌تر باشد، زمان ترخیص بار کمتر می‌شود. دلیل دیگر ارائه مدارک صحیح، ایجاد اعتماد بین گمرک و بازرگانان یا صاحبان بار است. این امر می‌تواند به بهبود روابط تجاری و ارتقای همکاری‌ها کمک کند. همچنین  ارائه مدارک درست باعث جلوگیری از هرگونه تخلف می‌شود.
  • اگر کالایی که قصد واردات آن را دارید، برای نگهداری به شرایط خاصی نیاز دارد، باید پیشتر با ماموران سایت گمرک بندرعباس موضوع را مطرح کنید تا تمهیدات لازم اندیشیده شود. به‌عنوان مثال اگر محموله قابل ترخیص، داروهایی باشد که باید در یخچال نگهداری شوند، باید مجوز لازم برای انتقال بار به سردخانه  دریافت شود و هزینه مربوط پرداخت گردد.
  • گاهی کمک گرفتن از یک شرکت ترخیص کالا معتبر برای ترخیص بار از گمرک امری بسیار ضروری است و چندین دلیل برای این موضوع وجود دارد. دلیل اول اینکه یک شرکت ترخیص کالا معتبر با دانش و تخصص مورد نیاز در زمینه ترخیص بار و قوانین گمرکی، می‌تواند فرآیند ترخیص را به صورت صحیح و سریع انجام دهد. این باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها برای مشتریان می‌شود. دوم اینکه این شرکت، معاملات تجاری را با دقت و مطابق با قوانین و ضوابط مربوطه انجام می‌دهد. این به مشتریان اطمینان می‌دهد که تمامی مراحل ترخیص بار به درستی انجام شده و هیچ مشکلی در آینده برای آن‌ها ایجاد نخواهد شد. نکته مهم دیگر دسترسی یک شرکت ترخیص کالا معتبر به منابع و روابط فعال در حوزه ترخیص بار است. این شرکت‌ها قدرت لابی کردن در قبال گمرک و دیگر مراجع مربوطه را دارند. اما همیشه برای ترخیص کالا از سایت گمرک بندرعباس سراغ شرکت‌های باسابقه و معتبر بروید   اصطلاحا کار را به کاردان بسپارید.مزایای گمرک شهید رجایی

 گمرک شهید رجایی این امکان را برای کارآفرینان و تاجران فراهم کرده است تا به‌راحتی کالاهای خود را به دیگر کشورها صادر کنند و همچنین کالاهای مورد نیاز خود را وارد کنند. این مرکز به دلیل بهره‌مندی از تجهیزات پیشرفته گمرکی، یکی از بهترین مراکز ترانزیت کالا در کشور شناخته می‌شود. هزینه‌های منطقی، سرعت انجام کار، تجهیزات پیشرفته و کافی، دقت بالای بازرسی و کارشناسی و دسترسی آسان به سایت گمرک بندرعباس را باید از مهم‌ترین مزیت‌های این مرکز دانست.

سوالات متداول

تحهیزات پزشکی، دخانیات، آرایشی و بهداشتی، اسباب بازی، لوازم خانگی، خودرو، لاستیک، شیرآلات، رایانه، دوربین و کالاهای خاص نظامی را می‌توان از طریق سایت گمرک بندرعباس ترخیص کرد.

از گمرک بندرعباس به کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و نیز چین، اسپانیا، ویتنام، تایوان، تایلند، کره جنوبی، سریلانکا، انگلستان و فرانسه می‌توان صادرات انجام داد.

4.6/5 - (5 امتیاز)

خدمات

دسته‌ها

آخرین مقالات

آخرین دیدگاه‌ها

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *