خرده بار یا گروپاژ چیست؟

بازرگانان از روش خرده بار و گروپاژ به عنوان روشی محبوب و کاربردی برای حمل و نقل کالاها استفاده می‌کنند. این روش مزایای زیادی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد که از این میان می‌توان به کاهش هزینه‌های حمل و نقل و استفاده بهینه‌تر از فضای کانتینر اشاره کرد.

طی این روش، انتقال کالاها و محموله‌ها با حجم کوچک و وزن سبک از یک مکان به مقصد دیگر به سادگی امکان‌پذیر است. حمل و نقل خرده بار هم در داخل کشور و هم به مقاصد خارجی امکان‌پذیر است. این جعبه‌ها و بسته‌ها می‌توانند از طریق راه‌های آبی، راه‌های هوایی یا راه‌های زمینی به مقصد خود ارسال شوند. در انتقال خرده‌بارها، دقت  بسیار بالایی برای بسته‌بندی و برچسب‌گذاری کالاها در نظر گرفته می‌شود تا اطلاعات لازم برای جلوگیری از هرگونه مشکل، تداخل یا تاخیر در تحویل کالاها در مقصد جمع‌آوری شود.

تعریف خرده بار یا گروپاژ

خرده بار یا گروپاژ، عبارتی است که در صنعت حمل و نقل استفاده می‌شود و به معنای اتصال چندین بسته کوچک به هم برای ارسال و حمل آن‌ها به مقصد مورد نظر است.

groupage به معنای حمل کالاهای تاجران یا شرکت‌های مختلف به صورت مشترک است که توسط یک کانتینر به مقصد مورد نظر ارسال می‌شوند. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که کالای یک تاجر یا محصولات یک شرکت  کمتر از مقداری باشد که فضای یک کانتینر را تکمیل کند. با توجه به اینکه کانتینر باید یک مسیر بین المللی را طی کند،  گزینه مناسب و شیوه منطقی این است که کالای اندک با کالاهای اندک دیگران تجمیع شود و در قالب یک کانتینر و به شکل بارهای گروهی حمل و تحویل داده شوند.

 خرده بار یا گروپاژ در حمل و نقل و توزیع کالاها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسته‌های کوچک‌تر در کنار هم قرار می‌گیرند تا در محدوده زمانی خاصی به مقصدی واحد برسند.

بیشتر بخوانید: حمل محموله خطرناک

استفاده از شیوه خرده بار و گروپاژ چه مزیت هایی دارد؟

استفاده از شیوه خرده بار و گروپاژ دارای مزیت‌های متعددی است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش هزینه حمل و نقل
 • کاهش زمان ارسال محموله‌ها
 • افزایش بهره‌وری
 • بهینه‌سازی استفاده از فضای حمل و نقل
 • کاهش آلودگی
 • کاهش ترافیک راه‌ها
 • افزایش امنیت در حمل بسته‌ها
 • سهولت در پیگیری و اداره بسته‌ها

 گروپاژ،  شامل بسته‌های کوچک‌تری است که با استفاده از وسایل حمل و نقل مختلفی مانند کامیون‌ها، قطارها یا کشتی‌ها به مقصد نهایی حمل می‌شوند. این روش منجر به کاهش هزینه‌ها و سرعت در تحویل کالاها می‌شود و در صنایع کوچک و بزرگ به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.

حمل و نقل خرده بار یا گروپاژ

اگر قصد نقل و انتقال خرده بار یا گروپاژ را دارید، لازم است تا یک سیستم حمل و نقل مناسب را پیدا کنید. ویژگی‌های یک حمل و نقل مناسب را می‌توان این‌گونه برشمرد:

 • ظرفیت بالا

سیستم حمل و نقل خرده بار یا گروپاژ باید مناسب و با ظرفیت بالا باشد تا بتواند محموله را بدون بسته بندی، با بسته بندی کارتنی، بسته بندی چوبی یا پلاستیکی به مقصد برساند. بعضی از خرده بارها حجم کمی دارند، اما وزن آن‌ها زیاد است. بعضی دیگر حجم و وزن کمی دارند، اما اندازه آن‌ها بزرگ است. در هر حال باید ظرفیت سیستم حمل و نقل طوری باشد که هر کدام از خرده بارها در نهایت امنیت و سلامت در مقصد ترخیص شوند.

 • انعطاف پذیری

 یک سامانه حمل و نقل خرده بار که دارای ویژگی انعطاف‌پذیری است، قادر است تا انواع خرده بار را به درستی سازماندهی و تنظیم کند تا گروهی از خرده‌بارهای همگن بسازد که با یک وسیله نقلیه مناسب به مقصد برسند. این ویژگی به تجار اجازه می‌دهد که به سادگی بتوانند انواع محصولات و کالاهای خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به محل مورد نظر انتقال دهند.

 

 • حفظ بار از آسیب

حمل و نقل خرده بار و گروپاژ  باید به‌گونه‌ای باشد که از بارها در برابر آسیب و خسارت محافظت شود. روش‌های ایمنی پیمودن مسافت و نیز بسته‌بندی درست و اصولی می‌تواند در این راستا مورد استفاده قرار گیرد.

 • سرعت و کارایی

 حمل و نقل خرده بار باید با سرعت انجام شود. نباید به بهانه اینکه بار شما به حد نصاب حجم کانتینر نرسیده است، معطل بمانید و اصطلاحا بارتان روی زمین بماند. صرفه‌جویی در زمان و هزینه برای تاجران و تمامی کسب و کارها مهم است و معمولاً سامانه‌های حمل و نقل، مدیریت خوبی روی تجمیع خرده بار و ارسال آن‌ها دارند. در غیر این صورت نمی‌توان روی شرکت ترانزیت کالا حساب کرد.

 • پشتیبانی و خدمات

سامانه حمل و نقل خرده بار پو گروپاژ در صورتی قابل اعتماد است که خدمات و پشتیبانی مناسبی نیز ارائه دهد. این خدمات شامل برنامه‌ریزی برای جمع کردن خرده بارها و ارسال آن‌ها، ردیابی بار، مراقبت از محتوای بار و اطمینان از تحویل به موقع محموله در مقصد است.

به طور کلی باید گفت یک سامانه حمل و نقل خرده بار مناسب، باید بتواند با سرعت زیاد و عملکرد مناسب همراه با انعطاف‌پذیری به حمل بارهای بزرگ و حجیم بپردازد. همچنین این نکته بسیار مهم است که بارها در طول مسیر تحت حفاظت قرار گیرند و شرکت ارسال کننده بار نیز خدمات و پشتیبانی مناسبی در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

نحوه بسته بندی کالاهای خرده بار

یکی از عوامل مهم برای حفاظت فیزیکی از کالاها و حفظ کیفیت محصولات، شیوه بسته بندی کالاهای خرده بار و گروپاژ است. در دنیای مدرن امروز، فناوری‌ به کمک انسان آمده است تا او با استفاده از روش‌های مختلف و جدید، کالاها و محصولات را بسته بندی کند و به هر مقصدی که مد نظر دارد، ارسال کند. یکی از مهم‌ترین فناوری‌های جدید بسته بندی خرده بار، استفاده از مواد بسته بندی فشرده و قابل بازیافت است. این مواد در مقایسه با مواد معمولی، ضایعات کمتری بر جای می‌گذارند و دوستدار محیط زیست هستند. برخی از فناوری‌های جدید صنعت بسته بندی، باعث تولید مواد حفاظت کننده کالا با قابلیت ضد آب و ضد خوردگی شده‌اند تا حفاظت بیشتری از  بار در برابر شرایط نامطلوب ارائه دهند. بنابراین نحوه بسته بندی کالاهای خرده بار باید با توجه به نوع محصول و ویژگی‌های آن تعیین شود.

 استفاده از جعبه‌ها و کارتن‌های مقاوم و مناسب به معنای حفاظت از کالاها در طول فرایند حمل و نقل است. خواه شیوه حمل و نقل هوایی باشد، یا زمینی و دریایی، در هرحال امکان دست انداز و کوبیده شدن کالاها به هم وجود دارد. استفاده از مواد محافظ، مانند پلاستیک‌های باد شده یا بادکنک‌های حافظ بار، فوم‌ها و پلاستیک‌های حباب‌دار به طرز قابل توجهی باعث کاهش خطرات ناخواسته مرتبط با حمل و نقل کالاها می‌شود.

 پس از بسته بندی، برچسب گذاری صحیح کالاها نیز ضروری است. برچسب نباید فقط اطلاعات مربوط به محتویات و نام کالا را در بر بگیرد، بلکه باید دربردارنده اطلاعات مربوط به تاریخ تولید، انقضاء و همچنین توضیحات نوع نگهداری و شیوه استفاده از محصول نیز باشد. استفاده از روش‌های صحیح بسته بندی و برچسب گذاری به شرکت‌ها و مشتریان کمک می‌کند تا محصولات را به طور امن و سالم ارسال کنند، تحویل دهند و گیرنده به شکلی اصولی از کالا مراقبت کند و یا از آن استفاده نماید. علاوه بر این، نحوه بسته بندی کالاهای خرده بار و گروپاژ باعث  افزایش اعتماد مشتریان به یک سامانه حمل و نقل می‌شود و بهبود روند سودآوری آن شرکت را در پی دارد.

بیشتر بخوانید: نرخ های حمل کانتینری کشتیرانی

نکات مهم در ارسال خرده بار

نکاتی وجود دارد که در هنگام برنامه‌ریزی و اجرای  فرایند ارسال خرده بار و گروپاژ باید مورد توجه قرار دهید. با هم این نکات را مرور می‌کنیم:

 • با محاسبه وزن و حجم خرده بار و نیز مقصد محموله می‌توانید برای انتخاب نوع وسیله نقلیه مناسب تصمیم بگیرید.
 • بهترین و سریع‌ترین مسیر برای ارسال خرده بار بسیار حائز اهمیت است.
 • بسته بندی درست و اصولی خرده بار را هرگز دست کم نگیرید. نحوه بسته‌بندی خرده بار برای جلوگیری از آسیب و خطرات در هنگام حمل بسیار مهم است. طی این فرایند، استفاده از مواد محافظ مناسب می‌تواند خرده بار را از آسیب‌ها در هنگام نقل و انتقال حفظ کند.
 • برچسب‌های درج شده روی خرده بار بسیار مهم است. نام و آدرس فرستنده و گیرنده، نام محصول، شرایط نگهداری و شماره فاکتور از جمله مواردی است که باید روی خرده بار درج شده باشد.

 

بنابراین سامانه حمل و نقلی که بتواند با توجه به نیازها، رعایت زمانبندی تحویل و دقت در انجام مراحل ارسال، مدیریت انتقال خرده بار را بر عهده بگیرد،  می‌تواند به اعتمادسازی مشتریان خود بپردازد.

سوالات متداول

بهترین سامانه حمل و نقل خرده بار یا گروپاژ، محصولات و کالاها را به شکلی مطمئن و اصولی بسته بندی می‌کند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن با سریع‌ترین وسیله نقلیه بار را به مقصد ارسال می‌کند. همچنین هزینه مناسب و ارائه خدمات پشتیبانی را نیز باید به ویژگی‌های این شرکت اضافه کرد.

ارسال خرده بار یا گروپاژ یک شیوه ترانزیت محبوب و متداول نزد بازرگانان است که به کاهش هزینه‌ها، کاهش زمان ارسال کالا، حفظ محیط زیست و کاهش ترافیک کمک می‌کند.

به این مقاله امتیاز دهید.

خدمات

دسته‌ها

آخرین مقالات

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *