حمل دریایی به بندرعباس

حمل دریایی به بندرعباس یکی از شیوه‌هایی است که در تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از شرکت‌های تجاری برای اینکه در فرایند صادرات و واردات کالای خود تسریع کنند از باربری دریایی استفاده می‌کنند. شهر بندرعباس به‌عنوان یکی از بزرگترین بنادر جنوبی ایران محسوب می‌شود که با داشتن اسکله‌های متعدد، امکان حمل انواع بارهای تجاری از طریق کشتی را برای تجار فراهم می‌آورد.

حمل و نقل دریایی به بندر عباس این امکان را در اختیار تجار و بازرگانان قرار می‌دهد تا کالاهای خود را از کشورهای آسیایی، آفریقایی، اروپایی و آمریکایی به بندرعباس وارد کنند و از آنجا به سایر نقاط کشور انتقال دهند.

چرا حمل دریایی به بندرعباس توجیه دارد؟

باربری دریایی به بندرعباس نسبت به سایر بندرهای جنوبی توجیه بیشتری دارد. این موضوع تا حدود زیادی ریشه در تاریخ شهر بندرعباس دارد. وجود اسکله‌های مختلف برای بارگیری کانتینرها موجب می‌شود تا سرعت بارگیری افزایش یابد.

همچنین بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل در این شهر دفتر دارند و امکان انتقال بارهای تخلیه شده در اسکله‌ها را با کامیون و کشنده‌های تریلردار به مقاصد نهایی دارند. از سوی دیگر ارسال بار هوایی از بندرعباس در کنار حمل و نقل ریلی موجب شده تا کالاهای تخلیه شده در بندر با سرعت بالایی به نقاط مختلف کشور انتقال یابند.

قدمت باربری دریایی به بندرعباس

شهر بندرعباس از دیرباز به‌عنوان یک بندرگاه مطرح در تجارت ایران شناخته می‌شده است. نزدیکی این بندر به دریای عمان و اقیانوس هند به آن موقعیت سوق‌الجهشی داده است. دسترسی سریع از این بندر به آب‌های آزاد موجب شده تا حمل دریایی از بندرعباس یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای صادرات یا واردات کالا به کشور باشد.

نرخ حمل دریایی به بندرعباس نسبت به سایر روش‌های دیگر (مانند حمل زمینی، حمل ریلی یا حمل هوایی بار) مناسب‌تر است و ایمنی بالاتری دارد. در حمل و نقل دریایی به بندرعباس امکان انتقال حجم قابل توجه‌ای از بارها وجود دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا اکثر بارهای حجیم یا دارای وزن زیاد از طریق حمل و نقل کشتیرانی به بندرعباس وارد شوند.

بندرعباس، نقطه اتصال تجاری بسیاری از کشورهای منطقه به تجارت جهانی

بسیاری از کشورهای آسیای میانه و کشورهای حوزه CIS دسترسی مستقیم به آب‌های آزاد ندارند. به همین دلیل برای واردات یا صادرات کالاهای مورد نیاز خود از حمل دریایی به بندرعباس از طریق خاک ایران استفاده می‌کنند. قیمت حمل دریایی به بندرعباس نسبت به سایر روش‌ها برای این قبیل از کشورها مناسب‌تر است.

سرعت بالای حمل کالا در این شیوه موجب می‌شود تا اکثر کشورهایی که دسترسی به آب‌های آزاد ندارند، از باربری دریایی به بندرعباس و انتقال کالا از مسیر ایران استفاده کنند. این موضوع باعث رونق اقتصادی برای کشور شده است.

مراحل حمل و نقل دریایی به بندرعباس

برای اینکه بارهای تجاری به بندرعباس وارد شوند باید از بندر مبدا، بارنامه‌ای برای حمل بار به مقصد بندرعباس داشته باشند. سپس از طریق باربری دریایی به بندرعباس، بارها به اسکله مورد نظر انتقال می‌یابند. در صورتی که بارها مشمول قوانین گمرکی باشند بایستی مراحل ترخیص از گمرک انجام پذیرد.

کانتینرها در بندر به وسیله تریلرها، حمل و نقل ریلی یا ارسال بار هوایی به نقاط مدنظر مشتری انتقال می‌یابند. باید توجه داشت که در باربری دریایی به بندرعباس بایستی بیمه‌نامه بین‌المللی مناسبی دریافت شود تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، امکان جبران خسارت وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: حمل دریایی به بندرامام خمینی

قیمت حمل دریایی به بندرعباس

برای تجار و بازرگانان قیمت حمل دریایی به بندرعباس اهمیت زیادی دارد. زیرا نرخ حمل دریایی بر روی قیمت تمام شده کالاها تاثیر زیادی می‌گذارد. اگرچه باربری دریایی به بندرعباس با توجه به حجم بالای کالایی که انتقال می‌یابد به نسبت ارسال بار هوایی به بندرعباس توجیه‌پذیری بیشتری دارد، اما باز هم قیمت حمل و نقل دریایی به بندرعباس برای بسیاری از بازرگانان اهمیت دارد و به دنبال راهکارهایی برای کاهش هزینه‌ها هستند.

نرخ حمل دریایی به بندرعباس براساس نوع کشتی، حجم بار، مسیر مبدا تا مقصد و… تعیین می‌شود. انواع باربری دریایی به بندرعباس که بر روی قیمت تاثیرگذارند:

1-    چارتر کشتی باری

این شیوه برای افراد یا شرکت‌هایی مناسب است که قصد انتقال حجم زیادی از بار را دارند. در حمل دریایی به بندرعباس با کشتی چارتری، تمام ظرفیت بار کشتی در اختیار شما خواهد بود تا بار خود را انتقال دهید. هر چند در این شیوه باید کرایه کل کشتی پرداخت شود ولی امکان انتقال نامحدود کانتینرها را با کشتی باری به مقصد بندرعباس خواهید داشت.

2-    خدمات حمل دریایی FCL به بندرعباس

در این شیوه فرد یا شرکت متقاضی باربری دریایی به بندرعباس، یک یا چند کانتینر را اجاره می‌کند. تمامی بارهای فرد باید داخل این کانتینر قرار بگیرند. هرچند در حمل و نقل FCL، مبلغ پرداختی به نسبت کشتی چارتری کمتر است، اما در مجموع به ازای وزن بار حمل شده باید هزینه بیشتری پرداخت شود.

3-    خدمات حمل دریایی LCL به بندرعباس

اگر در زمان حمل دریایی به بندرعباس، حجم بار در حد یک کانتینر نباشد امکان اجاره اشتراکی کانتینر توسط چند نفر وجود دارد. هرچند در این روش دیگر نیازی نیست تا کرایه حمل کل کانتینر توسط یک نفر پرداخت شود، اما امنیت حمل بار با توجه به اشتراک گذاری کانتینر با چند نفر کاهش می‌یابد.

فریت بار دریایی به بندرعباس

همانطور که باربری دریایی به بندرعباس برای شرکت‌های بازرگانی امکان‌پذیر است، افراد شخصی نیز امکان انتقال بار را خواهند داشت. در فریت دریایی به بندرعباس افراد می‌توانند از سایر کشورهای مختلف بارهای خود را از طریق حمل و نقل دریایی به بندرعباس انتقال دهند.

در فرت بار دریایی به بندرعباس، امکان انتقال وسایل خانه، لوازم شخصی، بارهایی با وزن محدود و… از کشورهای خلیج فارس، کشورهای اروپایی و کشورهای آمریکایی به بندرعباس وجود دارد. حمل دریایی به بندرعباس شیوه‌ای سریع، ارزان و ایمن است. به‌خصوص در بارهای حجیم و سنگین که ارسال بار هوایی به بندرعباس هزینه زیادی خواهد داشت، فریت دریایی گزینه جایگزین مناسبی خواهد بود.

سایر عوامل موثر بر قیمت حمل دریایی به بندرعباس

همانطور که در بالا گفتیم، حجم حمل بار و نحوه اجاره کشتی (دربست، کانتینر یا بخشی از کانتینر) بر روی قیمت حمل دریایی به بندرعباس تاثیر می‌گذارد. اما عوامل دیگری بر روی باربری دریایی به بندرعباس تاثیرگذارند:

 1. مدت زمان فری تایم: فرایند بارگیری و ترخیص کالا در بنادر با توجه به بار آن‌ها متفاوت است. در حمل و نقل کشتیرانی به بندرعباس از ۱۰ روز تا ۲۱ روز زمان فری تایم در نظر گرفته می‌شود. هر چه مدت زمان فری تایم بیشتر باشد، نرخ حمل دریایی به بندرعباس افزایش می‌یابد؛
 2. مسیر حرکت کشتی: در حمل دریایی به بندرعباس یا حمل دریایی از بندرعباس، مسیر حرکت کشتی بر روی نرخ کرایه تاثیر می‌گذارد. امروزه به علت تحریم‌های بین‌المللی، بر روی انتخاب مسیرهای باری دریایی به بندرعباس تغییر کرده‌اند. اکثر بارهای تجاری به‌صورت ترانسشیپ به بندرعباس انتقال می‌یابند.
  در این شیوه ابتدا کشتی به یکی از بنادر موندرا (هند)، جبل علی (امارات)، حمد (قطر)، پورت کنگ (مالزی) یا سنگاپور رفته و سپس با انتقال کانتینرها بر کشتی دیگری به سوی ایران حرکت می‌کنند؛
 3. بیمه‌نامه باربری دریایی به بندرعباس: هزینه بیمه‌نامه از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت حمل دریایی به بندرعباس، مسافت مبدا تا مقصد است. هر چه مسافت طولانی‌تر باشد و کشتی زمان بیشتری را در آب‌های بین‌المللی طی کند، هزینه کرایه افزایش می‌یابد.

حمل دریایی از بندرعباس

همانطور که گفته شد صادرات کالا از بنادر جنوبی برای تجارت بین‌المللی ایران و رشد اقتصاد کشور اهمیت زیادی دارد. دسترسی آزاد به آب‌های بین‌المللی، امکان انتقال انواع کالاها و محصولات تولید شده در داخل را به بازارهای بین‌المللی فراهم می‌آورد. حمل و نقل دریایی از بندرعباس موجب می‌شود تا محصولات تجاری با مناسب‌ترین هزینه و در سریع‌ترین زمان به دست مشتریان در کشورهای مختلف برسند.

شرکت‌های حمل و نقل کشتیرانی در بندرعباس با در اختیار داشتن انواع کشتی‌های تجاری، باری و حمل کانتینر امکان ارسال سریع کالا به مقاصد مختلف را دارند. برای حمل دریایی از بندرعباس باید به دنبال شرکت‌های حمل و نقل دریایی بود که سرویس‌های کاملی را به تجار و بازرگانان ارائه می‌دهند.

سرویس حمل دریایی از بندرعباس

در هنگام انتخاب شرکت‌های حمل و نقل دریایی از بندرعباس بایستی به سرویس‌هایی توجه داشت که توسط آنان ارائه می‌شود. هر چه سرویس‌های ارائه شده کاملتر باشند، فرایند صادرات کالا ساده‌تر خواهد شد. برخی از مهمترین سرویس‌های تجاری در حمل دریایی از بندرعباس عبارت‌اند از:

 1. بارگیری بار از انبار تا اسکله: بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل دریایی از بندرعباس، بارها را از انبار مشتریان بارگیری کرده و تا اسکله انتقال می‌دهند. بسته‌بندی بار، قراردادن آن‌ها در کانتینر، پلمپ کانتینر و… از جمله خدماتی است که توسط شرکت‌های کشتیرانی دریایی ارائه می‌شود؛
 2. بارگیری کانتینر به کشتی: در سرویس حمل دریایی از بندرعباس باید به نحوه بارگیری کالاها توجه داشت. سرعت عمل در بارگیری کانتینرها به کشتی بستگی به تجهیزات اسکله و زیرساخت‌های شرکت حمل و نقل دارد. هر چه مدت زمان بارگیری یا تخلیه بار در مقصد کاهش یابد، نرخ حمل دریایی از بندرعباس کمتر می‌شود؛
 3. صدور بارنامه و انجام فرایندهای گمرکی: در مورد کالاهایی که برای حمل دریایی از بندرعباس نیاز به مجوز گمرکی دارند باید بارنامه صادر شده و فرایندهای گمرکی طی شود. در سرویس حمل و نقل دریایی از بندرعباس بسیاری از شرکت‌ها این مراحل را برای بازرگانان انجام می‌دهند؛
 4. اخذ بیمه‌نامه بین‌المللی: برای حمل دریایی از بندرعباس به کشورهای دیگر باید بیمه‌نامه معتبری اخذ شود تا در صورت بروز هر گونه حادثۀ دریایی، امکان جبران خسارت وجود داشته باشد؛
 5. نگهداری و انبارداری بار در مقصد: در کشور مقصد تا زمان تخلیه بار باید امکان نگهداری بار بر روی کشتی یا انبار شرکت حمل و نقل بین‌المللی وجود داشته باشد. برای جلوگیری از اعمال تحریم‌های بین‌المللی بر روی بارهای تجاری در صورت اعلام مشتری باید بارنامه عوض شده و کشتی در بندر واسط بار خود را به کشتی دیگری منتقل کند؛
 6. امکان رهگیری کالا از مبدا تا مقصد: ایمنی در تجارت دریایی اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل در سرویس حمل دریایی از بندرعباس بایستی امکان ردیابی لحظه به لحظه محموله بر روی دریا وجود داشته باشد تا بازرگانان از امنیت بارشان مطمئن باشند.

بیشتر بخوانید: حمل دریایی به بندر بوشهر

نکات مهم در حمل دریایی به بندرعباس

در حمل دریایی به بندرعباس باید به نکاتی توجه داشت:

 1. آشنایی با وظایف فورواردر: فورواردر شرکت یا شخصی است که وظیفه حمل کالا را برعهده می‌گیرد. او از تجربه کافی در تجارت دریایی برخوردار است و تلاش می‌کند تا حمل و نقل دریایی به بندرعباس با دقت کافی صورت پذیرد. به‌طور معمول تسویه نهایی با قورواردر در زمان تحویل کالا در بندر مقصد انجام می‌پذیرد؛
 2. نحوه تحویل بار کشتی به مالک: برای تحویل بار کشتی به صاحب آن، روش‌های مختلف در حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد:
  1. فاس (FAS): در این شیوه حمل دریایی به بندرعباس تعهدات فروشنده با رسیدن بار کشتی به کنار اسکله خاتمه می‌یابد و اگر خسارتی ایجاد شود، فروشنده مسئول آن نیست؛
  2. فوب (تحویل روی کشتی): در حمل و نقل دریایی به بندرعباس با بارگیری کالا بر روی کشتی تمام مسئولیت از دوش فروشنده برداشته می‌شود و خریدار مسئول حفاظت از بار است.
 3. ثابت بودن کرایه باربری دریایی: یکی از مزایای حمل دریایی به بندرعباس، ثابت بودن کرایه در طول چند سال است. هر چند که نوسان قیمت دلار یا یورو این هزینه را تا حدودی تغییر می‌دهد اما واردکنندگان کالا امکان محاسبه هزینه تمام شده کالا را به‌صورت حدودی دارند و بر این اساس به پیش‌فروش کالا به مشتریان خود می‌پردازند.

سخن پایانی

حمل دریایی به بندرعباس یکی از شیوه‌های سریع و باصرفه برای واردات کالا به کشور است. قیمت حمل دریایی به بندرعباس نسبت به ارسال بار هوایی به بندرعباس مناسب‌تر است. از این شیوه برای انتقال بارهای حجیم یا تُناژ بالا استفاده می‌کنند که انتقال آن‌ها با هواپیما مشکل است. باربری دریایی به بندرعباس را به شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی واگذار کنید که دارای تجربه کافی در این زمینه هستند.

سوالات متداول

حمل و نقل دریایی به بندرعباس از شیوه‌های مهم در صادرات و واردات ایران است که بر روی رشد تجاری اثر زیادی دارد؛

نرخ حمل دریایی به بندرعباس براساس نوع کالا، حجم، مسیر انتقال و… تعیین می‌شود. برای استعلام قیمت حمل دریایی به بندرعباس تماس بگیرید.

برای باربری دریایی به بندرعباس و فریت بار بهتر است به سراغ شرکت‌های معتبری بروید که از تجربه کافی در این زمینه برخوردار هستند.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *