حمل دریایی به بندر امام خمینی

شهرهای حاشیه خلیج فارس، همواره نماد تجارت و روابط دریایی با دیگر کشورها بوده‌اند. بنادر زیادی در این قسمت از کشور واقع شده‌اند که نقش زیادی در سیستم اقتصادی و درآمدزایی دارند. بندر امام خمینی یکی از مهم‌‌ترین بنادر ایران است. این بندر که در قسمت جنوبی استان خوزستان و در شهر ماهشهر قرار گرفته، روزانه شاهد بارگیری کشتی‌های بسیار زیادی است. بندر امام خمینی با داشتن ۳۸ اسکله فعال، همه روزه آماده پهلو گرفتن کشتی‌های تجاری است. این بندر حدودا ۷ کیلومتر طول دارد و یکی از حیاتی‌ترین بنادر کشورمان محسوب می‌شود. این بندر نزدیک‌ترین فاصله را با کشورهای ترکیه، عراق و اروپای شرقی دارد و با داشتن شبکه‌های مهم ترانزیتی و راه‌های مهم جاده‌ای، ریلی و هوایی، یکی از مناطق مهم اقتصادی ایران به حساب می‌آید. به همین دلیل حمل دریایی به بندر امام خمینی به عنوان یکی از بهترین راه‌ها برای انتقال کالا به کشورهای دیگر است. در این مطلب می‌خواهیم بیشتر در مود حمل و نقل دریایی به بندر امام خمینی بگوییم.

حمل دریایی از بندر امام خمینی

یکی از ویژگی‌های بندر امام خمینی این است که این بندر مرکز تخلیه کالاهای دامی، پزشکی، لوازم منزل، لوازم آرایشی و بهداشتی و پوشاک است. به‌ همین دلیل این بندر را یکی از استراتژیک‌ترین بنادر می‌دانیم. بیشتر پروژه‌های حمل دریایی از بندر امام خمینی نیز مربوط به همین اقلام است. به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی بندر امام خمینی، این بندر محل بارگیری بسیاری از کشتی‌های تجاری است و همین موضوع حمل دریایی به بندر امام خمینی را پرطرفدار کرده است. در این قسمت بد نیست در مورد ویژگی‌های بندر امام خمینی بیشتر بگوییم و سپس به سراغ نکات مربوط به حمل و نقل دریایی از بندر امام خمینی بپردازیم.

مزایای منطقه اقتصادی بندر امام خمینی

یکی از ویژگی‌های بندر امام خمینی این است که این بندر مرکز تخلیه کالاهای دامی، پزشکی، لوازم منزل، لوازم آرایشی و بهداشتی و پوشاک است. به‌ همین دلیل این بندر را یکی از استراتژیک‌ترین بنادر می‌دانیم. بیشتر پروژه‌های حمل دریایی از بندر امام خمینی نیز مربوط به همین اقلام است. به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی بندر امام خمینی، این بندر محل بارگیری بسیاری از کشتی‌های تجاری است و همین موضوع حمل دریایی به بندر امام خمینی را پرطرفدار کرده است. در این قسمت بد نیست در مورد ویژگی‌های بندر امام خمینی بیشتر بگوییم و سپس به سراغ نکات مربوط به حمل و نقل دریایی از بندر امام خمینی بپردازیم.

مزایای منطقه اقتصادی بندر امام خمینی

سرویس حمل دریایی از بندر امام خمینی توسط شرکت‌های حمل و نقل ارائه می‌شود. این سرویس‌ها به‌ منظور حمل کالاهای مختلف از بندر امام خمینی به دیگر نقاط کشور یا کشورهای دیگر راه‌اندازی شده‌اند. یکی از دلایلی که بسیاری از تاجران حمل و نقل کشتیرانی به بندر امام خمینی را ترجیح می‌دهند،‌ فاصله نزدیک این بندر تا نقاط اقتصادی بسیاری از کشورهای دیگر است. از طرف دیگر وجود راه‌های ارتباطی خوب بندر امام خمینی با دیگر نقاط کشور، ارسال بار به این بندر را راحت کرده و در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی خواهد شد. گمرک بندر امام خمینی با داشتن انبارهای مدرن که با امکانات کامپیوتری مجهز شده‌اند، مکانی مناسب برای دپوی کالاها هستند. از طرف دیگر تنوع کالاهایی که به صورت حمل و نقل دریایی به بندر امام خمینی وارد می‌شوند بسیار زیاد است. انواع مختلف فلزات گرانبها، ماشین آلات صنعتی، خوراک دام، انواع پارچه، امکانات و تجهیزات پزشکی و دندان‌پزشکی، انواع لوازم آرایشی و بهداشتی و بسیاری اقلام دیگر از دیگر کشورها به بندر امام خمینی می‌رسند از طرف دیگر کالاهای متنوعی هم به‌صورت حمل و نقل دریایی از بندر امام خمینی به دیگر کشورها صادر می‌شود. سرعت بالای ترخیص کالا در این بندر یکی دیگر از نکات قابل توجهی است که توجه تاجران و مالکان کارگوهای مختلف را به آن جلب کرده است.

بیشتر بخوانید: حمل دریایی به بوشهر

قیمت حمل دریایی به بندر امام خمینی

برای تعیین قیمت حمل دریایی به بندر امام خمینی باید ابتدا به یکی از شرکت‌هایی که سرویس حمل و نقل دریایی به بندر امام خمینی را ارائه می‌دهند تماس گرفت. هر شرکتی تعرفه‌ها و شرایط خاص خود را دارد. از طرف دیگر، تعرفه حمل کالاهای مختلف نیز با هم متفاوت است. عوامل مختلفی می‌تواند بر نرخ حمل دریایی به بندر امام خمینی تاثیر گذار باشد. هزینه کشتی‌ها، هزینه خدمه، هزینه بسته‌بندی‌ها، دپو، تشریفات گمرکی، حقوق و عوارض گمرکی، هزینه‌های مربوط به بارگیری و تخلیه، بیمه و بسیاری موارد دیگر برای تعیین هزینه کلی باید محاسبه شوند. از طرفی نوع بار، وزن و حجم و مسافت جغرافیایی مبدا تا مقصد نیز از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر نرخ حمل دریایی به بندر امام خمینی هستند.

روش‌های حمل و نقل دریایی به بندر امام خمینی

یکی از دلایل خاص بودن بندر امام خمینی این است که روش‌های حمل دریایی به بندر امام خمینی تنوع بسیار زیادی دارد. این روش‌ها شامل:

 • حمل و نقل دریایی به بندر امام خمینی با روش چارترینگ Chartering: اگر حجم کارگو خیلی زیاد باشد، مالک باید کشتی باربری را اجاره کرده و از طریق آن بار خود را منتقل کند. بندر امام خمینی امکان بارگیری و تخلیه برای این روش را دارد.
 • حمل و نقل دریایی به بندر امام خمینی با روش ترانشیپ Transhipment: ترانشیپ زمانی انجام می‌شود که قرار باشد یک بار از کشتی به کشتی دیگر منتقل شود. بندر امام خمینی این امکان را برای تاجران فراهم کرده است.
 • حمل دریای به بندر امام خمینی با روش گروپاژ Groupage : اگر چند تاجر بخواهند کالاهای خود را با یک کشتی منتقل کنند باید از این روش استفاده کنند. یعنی یک کشتی را به صورت گروهی اجاره می‌کنند. به این ترتیب هزینه‌های ترانزیت و باربری بسیار کمتر خواهد شد.
 • حمل دریایی به بندر امام خمینی به‌صورت فله‌ای Bulk : در این روش معمولا اقلام بسته‌بندی ندارند و به‌صورت فله‌ای جابه‌جا می‌شوند.

نکات مهم حمل دریایی به بندر امام خمینی

در روند حمل دریایی به بندر امام خمینی باید به نکات مهمی توجه کرد. بندر امام خمینی تسهیلات خاصی را برای سرمایه‌گذاران و صاحبان کالا در نظر گرفته که بهتر است قبل از اقدام به باربری دریایی به بندر امام خمینی به آن توجه کرد.

تسهیلات برای صاحبان کالا در بندر امام خمینی

 

 • صاحبان کالا می‌توانند بدون پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی و با کمترین میزان تشریفات، ‌کالاهای خود را به بندر وارد کنند.
 • از این بندر امکان ترانشیپ کالا با کمترین میزان تشریفات گمرکی وجود دارد.
 • امکان خرده‌فروش کالا در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی وجود دارد.
 • کالاها می‌توانند به‌صورت نامحدود و البته مشروط در منطقه متوقف شوند.
 • صاحبان کالا می‌توانند تمام یا بخشی از کالاهای وارداتی خود را که از طریق حمل دریایی به بندر امام خمینی وارد کرده‌اند را پس از طی مراحل گمرکی به داخل کشور وارد کنند.
 • بیمه‌نامه برای کالاهای وارد به منطقه صادر می‌شود.
 • کالاهای وارد شده به بندر امام خمینی پردازش شده و به منظور کسب ارزش افزوده بررسی خواهند شد.

تسهیلات برای سرمایه‌گذاران دولتی

 

 • سرمایه‌گذاران دولتی می توانند از مزایا و تسهیلاتی که برای صاحبان کالا در منطقه بندر امام خمینی وجود دارند، استفاده کنند.
 • امکان استفاده از نیروی انسانی خارجی در منطقه اقتصادی بندر امام خمینی وجود دارد.
 • سرمایه‌های خارجی و سود حاصل از آن‌ها بر طبق قوانین حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی،‌ ضمانت خواهد شد.
 • برای سرمایه‌گذاران غیرتولیدی معافیت مالیاتی بر ارزش افزوده در نظر گرفته می‌شود.
 • ورود آهن آلات، مصالح و مواد مصرفی دیگر، بدون پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی در صورت موافقت مدیریت منطقه بندر امام خمینی امکان‌پذیر است.
 • امکان توقف نامحدود و مشروط کالا در منطقه وجود دارد.

تسهیلات ویژه سرمایه‌گذاران تولیدی

 

 • امکان سرمایه‌گذاری و مشارکت داخلی و خارجی برای این سرمایه‌گذاران وجود دارد.
 • معافیت مالیاتی بر ارزش افزوده برای این افراد در نظر گرفته می‌شود.
 • تمامی سرمایه‌های خارجی و سود حاصل از آن‌ها بر طبق قوانین حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی ضمانت می‌شود.
 • امکان بهره‌مندی از مزایا و تسهیلات در مناطق ویژه برای صاحبان کالا، برای سرمایه‌گذاران تولیدی وجود دارد.
 • امکان ورود آزاد بدون حقوق گمرکی برای آهن آلات به منظور احداث واحدهای تولیدی در منطقه اقتصادی بندر امام خمینی وجود دارد.

با توجه به تمام این موارد، هرکدام از این گروه‌ها، می‌توانند برای حمل دریایی به بندر امام خمینی با یکی از شرکت‌هایی که ارائه‌دهنده سرویس باربری دریایی به بندر امام خمینی هستند،‌ تماس گرفته و بعد از طی مراحل اداری برای جابه‌جایی کارگو خود اقدام کنند.

مزایای ترخیص کالا بعد از حمل دریایی به بندر امام خمینی

یکی از دلایلی که تاجران، بندر امام خمینی را برای ورود کالاهای خود انتخاب می‌کنند،‌ مزایای ترخیص از گمرک این بندر است. از مزایای گمرک بندر امام خمینی به این موارد می‌توان اشاره کرد:

 • در صورت حمل دریایی به بندر امام خمینی، تاجران می‌توانند از امکانات و شرایط خوب انبارداری این بندر بهره ببرند. این انبارها مجهز به تجهیزات مدرن، قفسه‌بندی‌های مناسب و سردخانه‌های مجهز هستند.
 • تنوع بالای کالاهای وارد شده به بندر امام خمینی، این بندر را تبدیل به یکی از بهترین مکان‌ها برای تاجران کرده است.
 • سرعت ترخیص کالا از گمرک بندر امام خمینی بسیار بالاست و همین یکی از مزایای این بندر است. این موضوع به‌خصوص در مورد ترخیص سریع اقلام دارویی، بندر امام خمینی را تبدیل به یکی از بهترین گزینه‌ها در این زمینه کرده است.
 • سیستم قوی دوربین‌های مداربسته که در تمامی انبارها و تمام قسمت‌های منطقه اقتصادی بندر امام خمینی قرار گرفته‌اند، امکان پیگیری هر نوع مشکلی را راحت‌تر کرده است.
 • در بندر امام خمینی خدمات یدک‌کشی ارائه می‌شود.
 • در این بندر آبرسانی و سوخت‌رسانی به شناورها به سرعت انجام می‌شود.
 • هدایت کشتی‌ها با وجود سیستم‌های ناوبری پیشرفته در این بندر به‌راحتی انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: حمل دریایی به اتریش

سوالات متداول

ابتدا باید اسناد و مدارک کالا را فراهم کرده و در اختیار شرکت ارائه‌دهنده خدمات حمل و نقل دریایی به بندر امام خمینی، تحویل داده شود. بعد از انجام مراحل اداری،‌ بسته‌بندی و بارگیری انجام می‌شود.

بعد از ورود کالا به بندر، ابتدا ماموران گمرک وارد کشتی شده و کالا را بررسی می‌کنند. در صورت نبودن کالاهای ممنوعه، مراحل ترخیص کالا انجام می‌شود. به این منظور باید مجوزهای لازم در اختیار ماموران ترخیص قرار بگیرد.

این بندر به دلیل موقعیت جغرافیایی استراتژیکی که دارد به‌عنوان یکی از بهترین بنادر شناخته شده است. در عین حال دسترسی به خطوط جاده‌ای، ریلی و هوایی، حمل و نقل بار به این بندر را آسان کرده است. ترخیص گمرکی سریع و مزایای گمرکی که بندر امام خمینی در نظر گرفته است، این بندر را به یکی از بهترین مراکز تجاری برای تاجران و صاحبان کالا تبدیل کرده است.

به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *