حمل دریایی به بندر بوشهر

حمل دریایی به بندر بوشهر با توجه به نزدیکی این شهر به کشورهای کویت، عراق و قطر از اهمیت زیادی برخوردار است. بوشهر به مراکز تولید نفت خام ایران نزدیک است و نقش مهمی در صادرات نفتی دارد. از سویی دیگر، وجود اسکله‌های فعال در این بندرگاه موجب شده تا حمل دریایی از بندر بوشهر رونق داشته باشد.

در حمل و نقل دریایی به بندر بوشهر شاهد باربری انواع کانتینرها، لنج‌های باری و انواع کشتی‌های فله‌بر هستیم. تبادل بار بین بندر بوشهر با بنادر دیگر ایران مانند بندرعباس و همچنین بنادر فعال در سایر کشورهای خلیج فارس موجب شده است تا این بندر به یکی از مراکز مهم باربری دریایی ایران تبدیل شود.

اهمیت حمل دریایی به بندر بوشهر چیست؟

بسیاری از صادرت کالاهای ایرانی به مقاصد کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس است. نزدیکی بندر بوشهر به کشور قطر، کویت و عراق موجب شده است تا حمل و نقل دریایی از بندر بوشهر رونق مناسبی پیدا کند. در باربری دریایی به بندر بوشهر انواع کالاهای تجاری شامل نفت و محصولات پتروشیمی، تجهیزات نیروگاهی، محصولات کشاورزی و شیلات، مواد معدنی، سنگ‌های قیمتی و… با کشتی‌های باری حمل می‌شوند.

مزیت مهم بندر بوشهر نسبت به سایر بنادر ایرانی این است که تجهیزات بارگیری و اسکله‌های مختلفی برای پهلوگیری و بارگیری کشتی‌های تجاری دارد. همین نکته موجب می‌شود تا مدت زمان لازم برای صادرات یا واردات کالا در اسکله‌های بندر بوشهر کاهش قابل توجه‌ای پیدا کند.

قدمت حمل و نقل کشتیرانی به بندر بوشهر

بوشهر از بنادر جنوبی ایران است که از دیرباز اهمیت زیادی در تجارت دریایی داشته است. نزدیکی بوشهر به بندر بصره عراق، بنادر کویت و قطر موجب شده است تا بوشهر جایگاه ویژه‌ای در صادرات و واردات به کشور داشته باشد. قدمت باربری دریایی به بندر بوشهر را می‌توان از اسکله‌های مختلفی متوجه شویم که در این شهر وجود دارند.

مهمترین مسیر حمل و نقل دریایی ایران از بندر بوشهر به بندر الرویس قطر است. از بوشهر انواع مواد غذایی، محصولات پتروشیمی و کالاهای ترانزیتی از ترکیه به قطر ارسال می‌شوند. در حمل و نقل دریایی از بوشهر، 11 بندر تجاری فعال وجود دارند که حمل کالا از طریق آن‌ها امکان‌پذیر است:

 1. بندر دیر؛
 2. دیلم؛
 3. گناوه؛
 4. ریگ؛
 5. عسلویه؛
 6. محمد عامری؛
 7. بوالخیر؛
 8. عامری؛
 9. کنگان؛
 10. نخل تقی؛
 11. مروارید خارگ.

وجود بنادر تجاری مختلف در بندر بوشهر موجب شده تا روزانه تعداد زیادی از لنج‌های باری و کشتی‌های تجاری برای بارگیری در اسکله‌های این شهر پهلو بگیرند. امکان ارسال بار هوایی به بندر بوشهر و حمل زمینی با تریلرهای کانتینربر موجب می‌شود تا حمل و نقل دریایی از بندر بوشهر به سایر استان‌های ایران برای انتقال کالاهای تجاری توجیه داشته باشد.

مزایای حمل دریایی از بندر بوشهر

بسیاری از تجار و بازرگانان برای صادرات کالاهای خود از حمل و نقل دریایی از بندر بوشهر استفاده می‌کنند. برخی از ویژگی‌های ممتازی که باعث شده تا حمل دریایی به بندر بوشهر و بالعکس مورد توجه قرار گیرد:

 1. ارائه تخفیف گمرکی تا سقف 20 درصد؛
 2. حمل دریایی بارها با سرعت بالا و ارسال آن‌ها به کشورهای خلیج فارس؛
 3. هزینه پایین دپو کالا و انبارداری در بندر بوشهر؛
 4. وجود شرکت‌های و نقل دریایی بین‌الملی در بندر بوشهر با تجربه‌های زیاد؛
 5. تعدد بنادر تجاری و وجود اسکله‌های فعال حمل بارهای دریایی؛
 6. موقعیت منحصربه‌فرد اسکله‌های بندر بوشهر برای پهلوگیری انواع کشتی‌های تجاری؛
 7. وجود تجهیزات پیشرفته برای بارگیری یا تخلیه بار به کشتی‌های تجاری بزرگ؛
 8. امکان صادرات محصولات نفتی و غیرنفتی از بنادر مختلف بوشهر؛
 9. و…

تمامی این مزایا موجب می‌شود تا حمل دریایی از بندر بوشهر مورد توجه صادرکنندگان و واردکنندگان کالاهای تجاری قرار گیرد. البته باید توجه داشت که مسافت کم بندر بوشهر با شهرهای صنعتی ایران مانند اصفهان و اراک و مراکز مهم کشاورزی در استان‌های مرکزی کشور نیز موجب شده تا این بندر به مرکز مهمی برای صادرات غیرنفتی تبدیل شود.

بیشتر بخوانید: حمل دریایی به بندر امام خمینی

معرفی سرویس حمل دریایی از بندر بوشهر

برای اینکه از بندر بوشهر به کشورهای خلیج فارس یا سایر کشورهای جهان بار از طریق دریا ارسال شود، امکان استفاده از سرویس‌های متنوعی وجود دارد:

 1. حمل دریایی از بندر بوشهر به‌صورت فول کانتینر (FCL): در این شیوه تجار یا بازرگان، کل حجم یک کانتینر را اجاره کرده و تمام بار خود را در آن قرار می‌دهد. این شیوه برای افرادی مناسب که حجم بار آن‌ها در حد یک کانتینر باشد. البته کانتینرها نیز دارای حجم‌های مختلفی هستند که قیمت حمل دریایی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است؛
 2. حمل دریایی از بندر بوشهر به‌صورت خرده بار (LCL): در این شیوه چندین صادر کننده یا واردکننده کالا یک کانتینر را به‌صورت اشتراکی اجاره می‌کنند و بارهای خود را در آن قرار می‌دهند. حمل و نقل دریایی از بندر بوشهر به شیوه LCL برای شرایطی مناسب است که بار تاجر تمام کانتینر را پر نمی‌کند. تجار با اشتراک‌گذاری کانتینر با دیگران، نرخ حمل دریایی از بندر بوشهر را کاهش می‌دهند؛
 3. حمل دریایی از بندر بوشهر به‌صورت فله‌ای (BULK): در این روش افراد بار خود را به‌صورت فله‌ای انتقال می‌دهند. باربری دریایی از بندر بوشهر به‌صورت فله‌ای احتمال وقوع خطر را افزایش می‌دهد.

نکته مهم در مورد سرویس حمل دریایی از بندر بوشهر این است که امکان حمل بار از این بندر به کشورهای خلیج فارس، بنادر چین، تایوان، کره جنوبی، فلیپین، مالزی، بنگلادش، ژاپن، ویتنام، سریلانکا و هندوستان وجود دارد.

مراحل حمل دریایی به بندر بوشهر

نرخ حمل دریایی به بندر بوشهر به عوامل مختلفی بستگی دارد. آشنایی با حمل و نقل دریایی به بندر بوشهر بر روی کاهش هزینه‌ها اثر می‌گذارد. استفاده از خدمات یک شرکت حمل و نقل بین‌المللی کمک زیادی به بهبود فرایندهای باربری دریایی به بندر بوشهر می‌کند:

1-     دریافت مشاوره برای حمل دریایی به بندر بوشهر

در اولین مرحله با یک فورواردر وارد مذاکره شده و از او راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. فورواردر فردی است که تمامی مراحل واردات کالا یا صادرات را برای شما پیگیری خواهد کرد. دریافت راهنمایی درباره باربری دریایی به بندر بوشهر از شرکت حمل و نقل موجب می‌شود تا در هزینه‌های حمل کالا صرفه‌جویی شود.

2-    بارگیری کالا در بندر مبدا

در مرحله بعدی باید کالا از مبدا به مقصد یکی از اسکله‌های بندر بوشهر بارگیری شود. قبل از بارگیری باید کالا با دقت بالایی بسته‌بندی شود و در کارتن یا پالت‌های چوبی مناسبی قرار گیرد. بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل تمامی مراحل بسته‌بندی و بارگیری را برای مشتریان خود انجام می‌دهند.

3-     تخلیه بار در بندر بوشهر، انتقال به انبار و پیگیری فرایند ترخیص از گمرک

کشتی باری بعد از طی مسافت دریایی و رسیدن به مقصد، باید بار خود را در یکی از بنادر یازده‌گانه بوشهر تخلیه کند. توجه به امکانات اسکله در تخلیه بار باید مورد توجه قرار گیرد. به‌خصوص در ماشین‌آلات صنعتی که دارای حجم و وزن زیادی هستند بایستی به سراغ اسکله‌هایی رفت که دارای زیرساخت‌های تخلیه بار هستند.
هر چند که بنادر بوشهر امکان دپو کالا را برای مدتی می‌دهند، اما بهتر است فرایند ترخیص از گمرک با سرعت بیشتری پیگیری شود تا هزینه‌های انبارداری در گمرک افزایش نیابد.

4-    بیمه دریایی بین‌المللی

اگرچه در حمل دریایی به بندر بوشهر اکثر کشتی‌های تجاری بیمه هستند، اما بهتر است برای جبران خسارت‌های احتمالی، کالاهای خود را بیمه کنید.

5-    انتقال کالا از بندر بوشهر به شهر مقصد

در حمل دریایی به بندر بوشهر برخی از شرکت‌های حمل و نقل، فرایند انتقال بار از بوشهر به مقصد نهایی در ایران یا کشور ترکیه را انجام می‌دهند.

فریت دریایی به بندر بوشهر

بسیاری از افراد یا شرکت‌ها برای حمل بارهای خود به سراغ باربری دریایی به بندر بوشهر می‌روند. فریت دریایی به بندر بوشهر شیوه‌ای است که در آن امکان انتقال بار، وسایل خانه، لوازم شخصی و… از طریق کشتی‌های باری یا لنج‌ها وجود دارد. اگر در یکی از کشورهای خلیج فارس زندگی می‌کرده‌اید و حالا قصد دارید به کشور برگردید، برای انتقال وسایل و لوازم خانه، بهترین راه استفاده از فریت دریایی است.

ارسال بار هوایی به بندر بوشهر در شرایطی توجیه ندارد که حجم بار یا وزن آن زیاد باشد. در فریت دریایی به بندر بوشهر، کالاهای خود را در مبدا تحویل کشتی یا لنج باری می‌دهید و در بندر بوشهر آن‌ها را تحویل می‌گیرید. البته بهتر است در فریت دریایی بار خود را بیمه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، امکان دریافت خسارت وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: حمل دریایی به اروپا

قیمت حمل دریایی به بندر بوشهر

نرخ حمل دریایی به بندر بوشهر به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع بار، حجم بار، شرایط بارگیری، مسافت مبدا تا مقصد، مسیر کشتیرانی و… بر روی قیمت حمل دریایی به بندر بوشهر تاثیر می‌گذارد. در حمل و نقل دریایی به بندر بوشهر به مدت زمانی که کشتی تجاری در اسکله منتظر تخلیه می‌ماند نیز توجه داشته باشید. برخی از بارهای تجاری انجام فرایند گمرکی آن‌ها زمان‌بر است و بر روی هزینه‌های باربری دریایی به بندرعباس اثر می‌گذارد.

تحریم‌های بین‌المللی موجب شده است تا بسیاری از کشتی‌های تجاری بار خود را بنادر قطر، امارات، کویت یا عراق انتقال دهند و از آنجا با انتقال بار به کشتی دیگری به سمت بوشهر حرکت کنند. نرخ حمل دریایی به بندر بوشهر در چنین شرایطی افزایش می‌یابد. شرکت‌های بازرگانی و تجار قبل از اینکه بار خود را در مبدا بارگیری کنند باید به بررسی مسیر دریایی بپردازند تا دچار مشکلی در ترخیص بار خود نشوند.

نکات مهم در حمل دریایی به بندر بوشهر

باربری دریایی به بندر بوشهر هزینه کمی دارد و برای حمل بارهای حجیم و با تُناژ بالا بسیار مناسب است. در حمل و نقل دریایی به بندر بوشهر باید به نکات مختلفی توجه داشت تا بار با ایمنی و سرعت بالا در مقصد در اختیارتان قرار گیرد:

1-    ترخیص از گمرک

اگر بارنامه، مجوز واردات و… از قبل تهیه شده باشد، کالا به مدت کمی در گمرک بوشهر دپو می‌شود. در حمل دریایی به بندر بوشهر، گمرک تخفیف‌های مناسبی می‌دهد و همین مسئله موجب شده تا بسیاری از تجار حمل و نقل دریایی به بندر بوشهر را به سایر گمرک‌ها ترجیح دهند.

2-    حمل بار از اسکله تا مقصد

بسیاری از شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی، حمل بار از اسکله تا مقصد را برعهده می‌گیرند تا صاحب بار دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشد. این قابلیت برای بارهای ترانزیتی که برای ارسال به کشور ترکیه در بندر بوشهر تخلیه شده‌اند اهمیت بیشتری دارد. انتقال سریع کالا، احتمال وارد شدن آسیب و خسارت‌های احتمالی را کاهش می‌دهد.

3-     دریافت بین‌نامه بین‌المللی

در باربری دریایی به بندر بوشهر باید کالاها را بیمه کرد تا در صورت بروز هر گونه مشکلی، شرکت بیمه خسارت را بپردازد. بیمه‌نامه را حتی برای فریت دریایی به بندر بوشهر هم دریافت کنید تا نگرانی درباره حمل کالاهای ارزشمند خود نداشته باشید.

4-    ردیابی کالا در حمل دریایی به بندر بوشهر

یکی از مزایای مهم در صادرات یا واردات کالا از طریق بندر بوشهر این است که با صدور بارنامه، امکان ردیابی کالا در تمام مسیر توسط تجار وجود خواهد داشت. بدین صورت آن‌ها پیش‌بینی لازم در مورد محموله بار خود را خواهند داشت و با اطلاع از زمان رسیدن کالا به بندر، امکان آماده‌سازی انبار یا پیش فروش محصولات به مشتریان را خواهند داشت.

سخن پایانی

حمل دریایی به بندر بوشهر در تجارت دریایی ایران اهمیت زیادی دارد. بباربری دریایی به بندر بوشهر بر روی صادرت و واردات نفتی و غیرنفتی ایران تاثیر می‌گذارد. قدمت بندر بوشهر و تجهیزات پیشرفته بارگیری در بنادر متعدد تجاری بوشهر موجب شده تا این شهر تبدیل به یکی از مراکز مهم اقتصادی ایران شود. برای حمل و نقل دریایی از بندر بوشهر به سراغ شرکت‌های حمل و نقلی بروید که دارای تجربه کافی در این زمینه هستند.

سوالات متداول

 1. نزدیکی بندر بوشهر به بنادر کشورهای کویت، عراق و قطر موجب شده تا در باربری دریایی و تجارت ایران با کشورهای خلیج فارس از اهمیت زیادی برخوردار شود؛
 1. نرخ حمل و نقل کشتیرانی به بندر بوشهر به عوامل مختلفی مانند نوع بار، حجم بار، مسیر حرکت، مسافت کشتیرانی و… بستگی دارد.
 1. برای حمل دریایی به بندر بوشهر باید به سراغ شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی برویم که از تجربه کافی در فریت دریایی برخوردار هستند.
به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *