اصطلاحات مهم حمل و نقل

آشنایی با اصطلاحات مهم حمل و نقل برای افرادی که به طور خاص و ویژه در زمینه تجارت بین المللی فعالیت می‌کنند، بسیار حائز اهمیت است. در این صنعت پویا، اصطلاحات و واژگان خاصی وجود دارد که لازم است افرادی که مکررا به ارسال یا دریافت محموله از طریق راه‌های زمینی، هوایی یا دریایی مشغول هستند با این عبارات آشنا شوند.

 داشتن آشنایی کامل با این اصطلاحات به بازرگانان و تجار کمک می‌کند تا بتوانند ارتباطات خود را با همکاران و مشتریان خارجی بهبود بخشند و برای فهمیدن مطالبات و درخواست‌های طرف مقابل معامله، دچار ابهام نشوند.  بنابراین درک صحیح اصطلاحات مهم حمل و نقل، باعث می‌شود تا ترانزیت کالاها و محصولات با سرعت بیشتری انجام شود و صاحبان بار بتوانند راه‌حل‌های مناسبی در برابر موانع و چالش‌هایی که ممکن است طی حمل و نقل بین المللی به وجود بیاید،  پیدا کنند.

اصطلاحات مهم حمل و نقل بین المللی

یکی از نیازهای اساسی تجارت جهانی، حمل و نقل بین المللی از طریق دریا، آسمان، ریل و جاده  است. برخی اصطلاحات و مفاهیم متداول در این حوزه وجود دارد که دانستن آن‌ها برای افرادی که در صنایع تجاری فعالیت می‌کنند، ضروری است. در جدول زیر برخی از اصطلاحات مهم حمل و نقل بین المللی که به شکل اختصاری نوشته می‌شوند را گردآوری کرده‌ایم:

اصطلاح مورد استفاده در حمل و نقل بین المللی

معنای عبارت

CIP

دستورالعمل پرداخت و کرایه حمل و نقل

CPT

پرداخت کرایه حمل و نقل

CWO

پول نقد به همراه سفارش

CIFE

هزینه‌های کالا، بیمه، باربری و تبادلات بانکی

FOB

تحویل روی کشتی

FOW

تحویل رایگان روی واگن

DAF

تحویل در مرز

DES

تحویل در عرشه کشتی در مقصد

DDU

تحویل در مقصد بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی

DDO

تحویل در مقصد با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی

AN

اعلان ورود

AMT

مقدار

AP

بهای اضافی یا متوسط بهای قابل پرداخت

 

A.T.A

زمان واقعی ورود

BCV

کشتی حامل قایق‌های باری

BD

حواله بانکی

C.H

اداره گمرک

F&D

کرایه بار کشتی و کرایه معطلی

TIR

مصالحه و سازش در تحویل بار

RPT

نرخ به ازای هر تن بار

 

 این مفاهیم و اصطلاحات، در حمل و نقل بین المللی بسیار رایج هستند و در فعالیت‌های روزمره این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در جدول زیر به چند مورد از اصطلاحات مهم حمل و نقل به انگلیسی و معنای آن‌ها اشاره می‌کنیم. بر خلاف جدول قبلی که شامل حروف اختصاری بود، این جدول دربرگیرنده کلمات و عبارات رایج در صنعت حمل و نقل تجارت جهانی است:

معنای فارسی

اصطلاح انگلیسی

معنای فارسی

اصطلاح انگلیسی

واردات

Import

بارنامه

Bill of Lading

صادرات

Export

کارنه تیر

Carne Tir

گمرک

Customs

پکینگ

Packing List

بندر

Port

فاکتور

Invoice

کامیون دربستی

Full Truck Loading

پیش فاکتور

Proforma Invoice

کانتینر دربستی

Full Container Loading

گواهی مبداء

Certificat of Origin

خرده بار

Groupage

گواهی بهداشت

Health Certificat

خرده بار دریایی

Low Container Loading

حمل و نقل

Logistics – Transportation

خرده بار زمینی

Low Truck Loading

حمل درب تا درب

Door to Door

حمل و نقل زمینی

Land Shipment

پست سریع

Express

حمل و نقل هوایی

Air Shipment

کشتی باری

Barge

حمل و نقل دریایی

Sea Shipment

کالای خطرناک

DG Cargo

قیمت حمل دریایی

Ocean Freight

حمل ترکیبی

Combined shipment

قیمت حمل هوایی

Air Freight

تحویل گیرنده کالا

Consignee

 

بنابراین چنانچه قصد دارید کسب و کار خود را توسعه دهید و مشتریان بین المللی پیدا کنید یا بی‌واسطه از تولیدکنندگان خارجی خرید کنید، اصطلاحات مهم حمل و نقل بین المللی را یاد بگیرید.

اصطلاحات مهم حمل و نقل جاده ای

در حال حاضر، حمل و نقل زمینی یا جاده ای هنوز یکی از روش‌های اصلی ارسال بارها در سراسر جهان است. با ساخت و توسعه مسیرهای ارتباطی روی زمین، ارسال بار به روش حمل و نقل جاده‌ای به علت راحتی در جابجایی و هزینه ارزان همچنان طرفداران بی‌شماری دارد.

اگر قصد استفاده از حمل و نقل جاده‌ای را برای ترانزیت کالا و ارسال محموله دارید، لازم است تا با اصطلاحات مهم در این حوزه آشنا باشید. در ادامه برخی از اصطلاحات مهم حمل و نقل زمینی و جاده‌ای را با هم مرور می‌کنیم:

 • واحد حمل

 واحدهای حمل و نقل شامل کامیون‌ها یا تریلی‌هایی می‌شوند که برای رسیدن به یک مقصد خاص حرکت می‌کنند.

 • پایانه بارگیری

پایانه بارگیری به محلی گفته می‌شود که بارها به وسیله چندین شرکت حمل و نقل، جمع‌آوری و بارگیری می‌شوند.

 • بارنامه

هر محموله نیاز به یک سند رسمی برای ارسال دارد که شامل اطلاعات مربوط به بار و شرایط حمل و نقل آن است.

 • ناوگان

 به تمام وسایل حمل و نقلی که یک شرکت برای ارسال کالاها و بار از آن‌ها  استفاده می‌کند و متعلق به خودش هستند، ناوگان اطلاق می‌شود.

 • ترخیصیه

 ترخیصیه، سندی است که دریافت کننده محموله باید بر اساس اطلاعات مندرج در آن و طبق قوانین مشخص شده به گمرک مراجعه کند و برای ترخیص بار خود اقدام کند.

آنچه در این بخش مطرح شد، تنها محدود به چند اصطلاح مهم است. به همین خاطر توصیه می‌شود چنانچه به صورت تخصصی نیاز به حمل و نقل زمینی و جاده‌ای برای ارسال بار خود دارید،  با اصطلاحات کامل‌تر و جامع‌تر این حوزه آشنا شوید.

اصطلاحات حمل و نقل دریایی

هنگامی که قصد دارید محموله‌ای با ظرفیت بالا را با هزینه اقتصادی ارسال کنید، بهترین گزینه پیش روی شما حمل و نقل دریایی است. این روش نسبت به سایر روش‌ها، بارگیری و تخلیه راحت‌تری دارد و به همین علت بسیاری از تجار و شرکت‌های حمل و نقل برای انتقال کالاها به نقاط دور دست دنیا از این روش استفاده می‌کنند.  

ظرفیت بالای کشتی‌های حمل و نقل دریایی این امکان را می‌دهد که حجم بزرگی از کالاها را بدون دغدغه صدمه دیدن در طول مسیر ارسال کنید. همچنین هزینه حمل و نقل دریایی به مراتب کمتر از روش‌های دیگری مانند حمل و نقل هوایی یا ارسال بار به صورت زمینی است. این امر برای کسب و کارها، بازرگانان و سرمایه‌گذاران تجارت جهانی بسیار مهم است، زیرا باعث پایین آمدن هزینه‌ها می‌شود و  سود بیشتری بر جای می‌گذارد.

بر همین اساس لازم است تا با اصطلاحات مهم حمل و نقل دریایی آشنا شوید تا بدون چالش، بار را به مقصد برسانید و یا محموله مورد نظرتان را دریافت کنید.

اصطلاحات حمل و نقل کشتیرانی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند از جمله واژگان مربوط به حمل و نقل دریایی به انواع کشتی‌ها اشاره دارد. این کشتی‌ها عبارتند از:

 • کشتی‌های کانتینر بر (Container Ships)
 • کشتی‌های فله بر (Bulk Carriers)
 • کشتی‌های تانکر نفتی (Oil Tankers)
 • کشتی‌های حامل گاز (Gas Carriers)
 • کشتی‌های دارای یخچال (Reefer Vessels)
 • کشتی‌های Ro-Ro
 • کشتی دام بر (Livestock Carriers)
 1. کشتی‌های چند منظوره

دیگر اصطلاحات مهم حمل و نقل دریایی شامل موارد زیر است:

 1. لنگرگاه (anchorage)

مکانی که کشتی باربری توقف می‌کند و باید بابت این توقف، هزینه‌ای را به بندر بپردازد.

 1. اسکله (berth)

اگرچه اسکله واژه تخصصی حمل و نقل دریایی نیست، اما مکانی است که کشتی در آن پهلو می‌گیرد.

 1. بارج (barge)

از آنجایی که کشتی نمی‌تواند وارد رودهای کم عمق شود، حمل بار از بندر به دیگر نقاط کم عمق آبی توسط قایق‌های بزرگ و مسطح انجام می‌شود که به آن‌ها بارج می‌گویند.

اصطلاحات مهم حمل و نقل دریایی یا به عبارتی اصطلاحات حمل و نقل شیپینگ، بسیار وسیع و گسترده هستند و آشنایی با آن‌ برای اشخاصی که در این صنعت فعالیت می‌کنند، ضروری است. اگر می‌خواهید به اطلاعات دقیق و صحیح درباره عملیات حمل و نقل و تبادل کالاها بین کشورها دست پیدا کنید و یک تاجر آگاه باشید، لازم است این واژگان را بدانید تا انتقال داده‌ها و اطلاعات بین شما، شرکای تجاری، فروشندگان بین المللی و مشتریان خارجی آسان‌تر شود.

اصطلاحات مهم حمل و نقل هوایی

سریع‌ترین روش حمل و نقل بار در سراسر دنیا، شیوه هوایی است و در حال حاضر از این روش برای ارسال بارهای سبک و حساس مانند قطعات الکترونیکی، نسخ خطی، اسناد حقوقی و دارو  استفاده می‌شود. این روش به دلیل سرعت بالای ارسال بار و قابلیت دسترسی به مناطق دورافتاده و سخت از اهمیت بسیاری برخوردار است. برخی از اصطلاحات مهم حمل و نقل هوایی را با هم مرور می‌کنیم:

 1. Air Waybill

سندی است که به عنوان مدرک یا قرارداد مابین فرستنده بار و شرکت حمل و نقل هوایی در نظر گرفته می‌شود.

 1. Booking

شرکت هواپیمایی پیش از اینکه بار را ارسال کند بر اساس نوع محصول، وزن و ابعاد، بخشی از ظرفیت فضای خود را برای بار در نظر می‌گیرد که به این تقسیم، بوکینگ گفته می‌شود.

 1. Consignee

کسی است که نامش به عنوان صاحب بار روی بارنامه درج شده و محموله باید به او تحویل داده شود.

 1. Valuable Cargo

به باری که ارزش مادی یا معنوی بسیار بالایی داشته باشد و برای حمل آن رعایت ضوابط و ایمنی ضروری باشد.

اگر حوزه تخصصی کار شما واردات و صادرات است، دانستن اصطلاحات مهم حمل و نقل برای شما یک امتیاز نیست، بلکه یک ضرورت است. بنابراین لازم است تا واژگان تخصصی حمل و نقل هوایی به شیوه‌های مختلف را یاد بگیرید تا ساده‌تر با دنیا ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

تاجران، مدیران کسب و کارهایی که به توسعه فکر می‌کنند، بازرگانان و افراد شاغل در حوزه واردات و صادرات باید با اصطلاحات مهم حمل و نقل بین المللی آشنا باشند.

اگر می‌خواهید به اطلاعات دقیق و صحیح درباره عملیات حمل و نقل و تبادل کالاها بین کشورها دست پیدا کنید و یک تاجر آگاه باشید، لازم است اصطلاحات مهم حمل و نقل بین المللی را بدانید تا انتقال داده‌ها و اطلاعات بین شما، شرکای تجاری، فروشندگان بین المللی و مشتریان خارجی آسان‌تر شود.

یکی از نیازهای اساسی تجارت جهانی، حمل و نقل بین المللی از طریق دریا، آسمان، ریل و جاده  است. تک تک این شیوه‌ها دارای مزایای منحصر به فرد هستند وبا توجه به حجم و نوع بار، هزینه و زمان رسیدن محموله به مقصد، فرستنده تصمیم می‌گیرد که از کدام روش استفاده کند. آشنایی با اصطلاحات مهم حمل و نقل بین المللی به شما کمک می‌کند تا با هر شیوه‌ای که قصد دارید محموله خود را ارسال کنید، بتوانید ارتباطی سازنده با طرف معامله بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

خدمات

دسته‌ها

آخرین مقالات

آخرین دیدگاه‌ها

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *